Do boje s nebezpečným virem jdou na Rujáně i vojáci

Nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 se už rozšířil na celý severoněmecký ostrov Rujána. Už u 41 volně žijících ptáků tam byl tento člověku nebezpečný virus prokázán. Spolková vláda uvažuje o tom, že do boje s nákazou nasadí armádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uhynulá labuť | Foto: ČTK/AP

O vyslání bundeswehru požádal ministr zemědělství Meklenburska-Předního Pomořanska Till Backhaus. V sobotu už na Rujánu dorazila předsunutá jednotka tvořená příslušníky praporu chemické, biologické a atomové ochrany z Prenzlau.

Ta má posoudit, kolik vojáků bude celkem na ostrově zapotřebí. Spolkový ministr zemědělství Seehofer kritizoval, jak se po Rujáně mohou stále nerušeně pohybovat lidé i automobily.

Vojáci bundeswehru by měli pomoci právě s uzavírkami oblastí, kde byli nalezeni infikovaní ptáci, nebo s dezinfekcí zasažených míst. Úřady se stále rozhodují, jestli na Rujáně vyhlásit stav nouze.

Po řadě evropských zemí také ve Francii potvrdily testy u mrtvé kachny první případ nebezpečného viru H5N1. Stejný nález v sobotu oznámila i Indie. Rakousko vyhlašuje od půlnoci ze soboty na neděli všeobecný zákaz volného chovu drůbeže. Veškerá drůbež by měla zůstat v uzavřených prostorech a neměla by být vypouštěna pod širé nebe. Zákaz má předběžně platit do konce dubna.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme