Do boje za osvobození tankeru uneseného somálskými piráty se pustili teroristé

Patnáct milionů dolarů - to je nová výška výkupného za saudsko-arabský ropný tanker, který somálští piráti unesli 15. listopadu. Majitelé lodi s nákladem ropy v hodnotě 100 milionů dolarů vyjednávání s únosci přerušili, do sporu nečekaně vstoupil nový hráč - islámistická milice Šabáb, která požaduje okamžité propuštění lodi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saudská cisternová loď Sirius Star | Zdroj: ČTK

Pirátství uráží islám. Navíc unesený tanker Sirius Star je muslimská loď. To jsou hlavní důvody, proč islamisté, kteří jsou na seznamu teroristických organizací, požadují propuštění lodi a jsou ochotni i bojovat.

Do somálského přístavu Haradheere se už sjely desítky ozbrojenců. Piráti se nechali slyšet, že loď bez boje nevydají a s tankerem odpluli do vzdálenosti 100 kilometrů od pobřeží.

Rada bezpečnosti OSN už ve čtvrtek odhlasovala rezoluci, podle které je povoleno stíhat piráty i v somálských vodách. Už teď monitoruje trasy nákladních plavidel v Adénském zálivu americké námořnictvo, NATO a lodě některých asijských zemí a Ruska. V prosinci se k nim připojí vojenská plavidla Evropské unie.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme