Do boje za osvobození tankeru uneseného somálskými piráty se pustili teroristé

Patnáct milionů dolarů - to je nová výška výkupného za saudsko-arabský ropný tanker, který somálští piráti unesli 15. listopadu. Majitelé lodi s nákladem ropy v hodnotě 100 milionů dolarů vyjednávání s únosci přerušili, do sporu nečekaně vstoupil nový hráč - islámistická milice Šabáb, která požaduje okamžité propuštění lodi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saudská cisternová loď Sirius Star

Saudská cisternová loď Sirius Star | Zdroj: ČTK

Pirátství uráží islám. Navíc unesený tanker Sirius Star je muslimská loď. To jsou hlavní důvody, proč islamisté, kteří jsou na seznamu teroristických organizací, požadují propuštění lodi a jsou ochotni i bojovat.

Do somálského přístavu Haradheere se už sjely desítky ozbrojenců. Piráti se nechali slyšet, že loď bez boje nevydají a s tankerem odpluli do vzdálenosti 100 kilometrů od pobřeží.

Rada bezpečnosti OSN už ve čtvrtek odhlasovala rezoluci, podle které je povoleno stíhat piráty i v somálských vodách. Už teď monitoruje trasy nákladních plavidel v Adénském zálivu americké námořnictvo, NATO a lodě některých asijských zemí a Ruska. V prosinci se k nim připojí vojenská plavidla Evropské unie.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme