Do Bratislavy se k připomínce Sametové revoluce vrátila železná opona

Do Bratislavy se dnes vrátila železná opona, a to i s obávanými pohraničníky a nekompromisními celníky na hranicích. Na kraji města, kudy kdysi vedla přísně střežená hranice, si lidé připomněli výročí Sametové revoluce. V mlze a zimě dnes přišlo na bývalou hranici několik desítek diváků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava byla vždy křižovatkou migrací, nejen okolo Dunaje | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Pohraničníci si zrovna všimli, že jim někdo utíká po poli, a tak zahajují takzvaný pacifikační proces. Ze tříčlenné skupiny přeběhlíků jednoho postřelí a další dva zatknou. Dnes je to všechno jen jako. Do roku 1989 to ale na slovensko-rakouské hranici byla každodenní realita.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připomínku Sametové revoluce v Bratislavě se zajímal Vojtěch Berger

„Vojáci byli v té době speciálně motivovaní, protože za každého zneškodněného narušitele dostávali speciální odměny,“ připomíná vojenský publicista Miroslav Minár.

Bratislava byla bezprecedentní úkaz - půlmilionová metropole položená přímo na železné oponě. Za komunismu tady při pokusu o útěk z Československa zemřelo 42 lidí. Do sousedního Rakouska to bylo pár set metrů a přece nekonečně daleko.

ČTĚTE TAKÉ: 17. listopad 1989 je dnem, který změnil historii

„Viděli jsme, jak v té době zasahovali příslušníci pasové kontroly proti občanům, kteří přecházeli přes státní hranici. Celníci se na nich doslova vyřádili a na hraničním přechodu je zdrželi 4 až 5 hodin,“ popisuje dění na místě připomínky Sametové revoluce Minár.

S pozůstatky železné opony se Bratislavané po revoluci vypořádali rychle. 10. prosince 1989 se stotisícový průvod vydal přes hranici do rakouského městečka Hainburg. Každý si přitom ustřihnul kousek ostnatého drátu.

Vojtěch Berger, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme