Do Británie dorazili první syrští uprchlíci, které vláda slíbila přijmout

Do Spojeného království dorazili první z 20 tisíc syrských uprchlíků, které slíbila přijmout londýnská vláda. Běženci pocházejí z táborů OSN u syrských hranic. Británie je do Evropy dopravila bezpečnou cestou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci | Zdroj: Reuters

„Na letišti vyzvednou uprchlíky členové speciálního týmu, kteří je rozvezou do nových domovů. Kam přesně ale vláda tají, aby měli běženci zajištěný maximální klid. Syřané budou mít přístup k sociálním dávkám a děti mají zajištěné místo ve školách,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

Uprchlíkům bude v prvních měsících po příletu poskytnuta mimořádná péče, aby bylo jejich začlenění do společnosti co nejsnadnější.

Syřané dostanou pětiletá humanitární víza a mohou se shledat s rodinnými příslušníky. Po uplynutí pěti let mohou požádat o trvalý pobyt.

Kabinet Davida Camerona dopředu avizoval, že nechce motivovat další běžence k tomu, aby podnikli riskantní pouť přes Středozemní moře.

„Je tu mezi lidmi vidět velká solidarita. Bitové nabízejí Syřanům volné pokoje, byty, domy. Premiér David Cameron jmenoval i státního tajemníka pro syrské běžence Richarda Harringtona, takže je vidět, že Británie chce přijmout ty nejvíc potřebné v jakémsi zrychleném režimu,“ dodává zpravodaj ČRo.

Británie má výjimku z azylové politiky Evropské unie a přijaté kvóty pro umístění běženců se jí netýkají. Londýnská vláda ale slíbila, že během příštích pěti let přijme na 20 tisíc Syřanů. Číslo navíc nemusí být konečné. V první fázi zamíří do Británie zvlášť zranitelné osoby.

„Jsou to maminky s dětmi, vážně nemocní, jejich nejbližší, oběti mučení nebo sexuálního násilí. Jsou to také senioři nebo osoby s hendikepem,“ upřesňuje Jiří Hošek.

Migranti - trasy | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme