Do Bruselu dorazila žádost o vydání Železného

Evropský parlament se začal zabývat imunitou Vladimíra Železného. Předseda Josep Borell včera ve Štrasburku oznámil, že do parlamentu dorazila žádost, aby byl Železný vydán. Dopis poslal soudce pražského městského soudu Dušan Paška, který rozhoduje kauzu daňových úniků při dovozu obrazů z ciziny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Česká televize

"Obdrželi jsme žádosti o pozastavení poslanecké imunity pro dva poslance - Železného od Městského soudu Praze a Rainera Wielanda od německého ministerstva spravedlnosti," řekl v úvodu plenárního zasedání Borrell.

Železného případ teď bude řešit právní výbor parlamentu, který záležitost prozkoumá a připraví zprávu. O té pak výbor bude rokovat a hlasovat za zavřenými dveřmi. Zhruba za dva až tři měsíce by měl o odnětí či zachování imunity hlasovat parlament.

Nezařazená europoslankyně Jana Bobošíková má už teď jasno. "Vzhledem k tomu, že ta žádost se vztahuje na podezření, která vznikla ještě před tím, než pan Železný nabyl mandát poslance Evropského parlamentu, tak samozřejmě podpořím jeho vydání," řekla Bobošíková.

Jednoznačně pro vydání Železného je například také Jozef Zieleniec, zvolený za SNK-ED. Naopak jeho kolega z lidoveckého klubu, občanský demokrat Petr Duchoň chce počkat na to, jak celou věc posoudí právní výbor a jak své stanovisko odůvodní.

Exředitel televize Nova a Čechoameričana George Novotného viní obžaloba z daňových úniků ve výši 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. Hlavní líčení je naplánováno na prosinec, případně březen příštího roku. V případě německého poslance jde o dopravní nehodu s následkem ublížení na zdraví.

V minulém pětiletém funkčním období se EP zabýval 16 žádostmi národních soudních orgánů o zbavení imunity poslanců. Ve třech případech vyhověl, ve 13 nikoli.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme