Do Bruselu míří Kaddáfí

Do Bruselu přijíždí libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Jde přitom o jeho vůbec první návštěvu mimo Blízký východ a Afriku od září 1989. Cíl je podle Evropské komise jasný: připravit půdu pro úplnou normalizaci vztahů mezi Evropskou unií a Libyjí, která měla dlouhé roky nálepku sponzora světového terorismu. Kaddáfí se má setkat se šéfem Evropské komise Romanem Prodim i belgickým premiérem Guy Verhofstadtem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí | Foto: www.kaddafi.ru

Cesta plukovníka Kaddáfího do Bruselu následuje po mnoha měsících politického manévrování, které má Libyji vyvést z dlouholeté izolace. K zásadnímu obratu došlo loni, právě tehdy se Kadáfího režim zřekl svého programu vyvíjení zbraní hromadného ničení a uznal odpovědnost za pumový atentát na letadlo společnosti Panam nad skotským Lockerbee v roce 1988.

Návrat Libye na mezinárodní scénu stvrdila historická březnová návštěva britského premiéra Tonyho Blaira v Tripolisu. Odměny se dočkal Kaddáfí také od Bílého domu. Washington minulý týden uvolnil hospodářské sankce, které na Libyji dříve uvalil.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme