Do Budapešti za víc než sto tisíc, letadlem, vlakem i taxíkem, líčí Syřan cestu do Evropy

Pět tisíc eur (asi 120 tisíc korun) za jednoho člověka prý zaplatila rodina syrského uprchlíka Ismaila za cestu do Budapešti. O cestě, zkušenostech z jednotlivých zemí, plánech do budoucna, i o tom, kde vlastně s rodinou na cestu vzali peníze, rozmlouval s Ismailem na budapešťském nádraží Keleti zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ľubomír Smatana.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci na nádraží Keleti v Budapešti

Uprchlíci na nádraží Keleti v Budapešti | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Už od rána odjíždějí syrští uprchlíci z nádraží Keleti směrem k rakouské hranici.

Někteří jedou vlakem, někoho svezou dobrovolníci zadarmo autem. Policie běžencům vesměs žádné překážky neklade.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh syrského uprchlíka Ismaila přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Ľubomír Smatana

Do jednoho ze spojů se chystá nasednout i čtyřicátník Ismail, který teprve před několika hodinami dorazil i s rodinou ze Srbska. Jejich cílem je Německo. Ismail pracoval jako elektrikář a doufá, že stejnou práci najde i v západní Evropě.

Devítičlenná rodina, k níž patří i roční chlapec a další děti, má svým způsobem štěstí. Ze Sýrie utíkají teprve 15 dnů. Mají peníze, takže doletěli do libanonského Bejrútu, pak do Turecka a odtamtud se protloukají dál – vlakem, autobusem i taxíkem.

Podle Ismailových slov to vychází na 5000 eur za každého člověka. Peníze prý sehnali tak, že prodali všechno, co měli, včetně svého domu v Damašku.

Z cesty mají zatím nejhorší vzpomínky na Řecko, kde je prý policie i bila, a to dospělé muže, ženy i děti. Pak se jim podařilo projít do Srbska, pak do Maďarska skrz ostnatý drát na hranici a potom taxíkem do Budapešti.

Česko má prý podle představ EK přijmout téměř 3000 uprchlíků

Číst článek

Na nádraží uprchlíkům pomáhá Syřan Durien, který v Budapešti obchoduje a žije už sedmým rokem. Ismailovi právě přináší přikrývky pro děti.

Lidé se podle Duriena vydali na cestu, protože to pro ně v uprchlických táborech ztratilo smysl. „Tam jen sedí a čekají,“ říká. „Zadruhé je léto, takže vyrazili na cestu, dokud je teplo. Prostě válka nekončí, tak utíkají do Evropy,“ podotýká.

Lidé v Evropě se podle něj uprchlíků bát nemusejí. „To není invaze. Až skončí válka v Sýrii, začnou se vracet,“ dodává Durien a odchází pro další přikrývky.

Uprchlíci na nádraží Keleti v Budapešti | Foto: Ľubomír Smatana

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme