Do bytů po olympionicích v Londýně by se měli nastěhovat první nájemníci

Po obřích sportovních akcích často zůstanou nevyužívané stadiony a jiné stavby, kde se ze všeho nejvíc daří plevelu a hlodavcům. Organizátoři londýnské olympiády v loňském roce dopředu signalizovali, že klíčovým pojmem je pro ně trvale udržitelný rozvoj. A tak se už za pár dnů měli první nájemníci nastěhovat do bytů, které loni v létě "okupovali" olympionici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do někdejší olympijské vesnice se budou stěhovat první noví nájemníci | Foto: Jiří Hošek

Stojím u jednoho ze vstupů do olympijské vesnice, které se nově říká East Village. Zaměstnankyni londýnského dopravního podniku Trishe tam přidělili jeden z bytů. Stěhovat se má už za tři týdny. Dnes doufala, že si bude moct prostory, ve kterých možná nocoval nějaký ten olympijský medailista, prohlédnout.

„Bylo by to fantastické, je to pro mě nová životní šance. Ale je frustrující, že nemůžu dovnitř a vidět byt, do kterého se mám nastěhovat. A to mám teď podepsat smlouvu. Bydlím v jižním Londýně, kde mám tzv. chráněný nájem,“ popisuje Trisha.

„Mně šlo hlavně o bezpečnost tady ve Stratfordu, všude jsou namontované kamery a hlídají to tu. V Londýně nejste nikde úplně v bezpečí, ale tady nabízejí něco navíc. Tuhle část města čeká nová éra, tohle je olympijský odkaz,“ těší mladou ženu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jiřího Hoška z bývalé olympijské vesnice v Londýně, která by měla už za pár dnů přivítat nové nájemníky

„Jediná zásadní věc, která se v bytech přidělávala, byla kuchyně. Sportovci nemají logicky zájem si během olympiády vařit. Našim cílem bylo, aby se s vesnicí po skončení olympiády a paralympiády nemuselo už skoro nic dělat,“ řekl mi někdejší předseda organizačního výboru OH Sebastian Coe.

„Nemyslím si, že to stálo za ty peníze, které do toho vláda nastrkala, ale tahle část Londýna určitě prokoukla. Noví obyvatelé olympijské vesnice si to budou užívat, je tam spousta krásných zahrad. Je to dobrá věc, že z toho udělali byty,“ vypráví mi důchodce pan Martin, který prý ve Stratfordu prožil celý svůj život, tedy 80 let.

Jiří Hošek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme