Do čela francouzského volebního souboje se podle nejnovějšího průzkumu dostal Macron

Francie už definitivně ví, kdo svede za měsíc souboj o Elysejský palác. Konečný seznam kandidátů na prezidenta se uzavřel o víkendu a ti nejsilnější se v pondělí střetnou v první velké televizní debatě. Jeden z posledních průzkumů mezitím naznačil překvapivou změnu v čele voličských preferencí – do vedení se dostal Emanuel Macron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Foto: Reuters

Podle zatím posledního zveřejněného žebříčku preferencí společnosti Odoxa by nezávislý centristický kandidát Emanuel Macron vyhrál nejen ve druhém kole, ale nejvíc hlasů by posbíral dokonce i v tom prvním. Jak ukázal v neděli zveřejněný výzkum, Macrona by si už v prvním kole vybralo 26,5 % voličů. To znamená, že by Macron přeskočil šéfku euroskeptické Národní Fronty Marine Le Penovou. Ta by podle stejného průzkumu získala 26 procent.

Ostatní průzkumy zatím stále favorizují právě Le Penovou jako vítězku prvního kola. V posledních týdnech se preference všech hlavních kandidátů měnily jen mírně. U Macrona je zřejmý velmi pozvolný nárůst preferencí a mírné stahování dosavadní favoritky prvního kola.

V každém případě by ani Macron, ani Le Penová podle průzkumů rozhodně neměli zvítězit v prvním kole a rozhodovat se bude až v tom druhém. Tam si zatím právě Macron drží výrazný - skoro dvacetiprocentní náskok. Pokud by do druhého kola postoupil dlouhodobě třetí Francois Fillon, i on by podle průzkumů Le Penovou ve druhém kole porazil. Jeho odstup ale průzkumy předpovídají o něco menší - pohybuje se mezi deseti až patnácti procenty.

Celkem je kandidátů v prezidentských volbách jedenáct. Kromě prvních pěti ti ostatní podle průzkumů podporuje méně než pět procent voličů a jejich šance byť i jen na postup do druhého kola jsou minimální. Pondělní debaty se pak kromě třech zmíněných - tedy euroskeptičky Marine Le Penové, proevropského centristy Emmanuela Macrona a konzervativce Francoise Fillona - zúčastní ještě delší dobu čtvrtý socialista Benoit Hamon a ještě jeden levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru