Do Česka přijede vůbec poprvé na oficiální návštěvu bavorský premiér

Do Česka míří na historicky první návštěvu předseda bavorské vlády. Politik, který je současně předsedou bavorské CSU, dorazí ještě před vánočními svátky na pozvání premiéra Petra Nečase. Seehofera má doprovázet nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Alstadt v Landshutu | Foto: Klára Stejskalová

„Spolu s Horstem Seehoferem se na tuto návštěvu velmi intenzivně připravujeme. Máme i společný plán, u kterého doufám v jeho realizaci. Nechceme se sejít jen s politiky, jednat na vládě, ale poznat celou zemi, její kulturu a bohatsví. Tzn. že třeba navštívíme i nějaká historická místa, zajdeme do divadla nebo na operu," řekl Posselt před časem v rozhovoru pro Český rozhlas a dodal:

"Sudetští Němci byli v Čechách vždy druhým národem. Teď jsou čtvrtým bavorským kmenem, takže představují logický most."

Bavorsko je ze všech spolkových zemí nejvýznamnějším partnerem Česka. Kvůli Benešovým dekretům ovšem zatím v polistopadové éře k návštěvě nejvyššího bavorského představitele, který je tradičně patronem sudetských Němců, nedošlo.

Podle bývalého českého konzula v Mnichově Jana Hlouška panovalo mezi Prahou a Mnichovem značné napětí především v době vlády Edmunda Stoibera.

„Byla zde určitá dlouhodobá blokáda, na které se podílel i jeden ze Seehoferových předchůdců Edmund Stoiber,“ upřesňuje Hloušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Hloušek mluví o chystané návštěvě Horsta Seehofera.mp3

„Nikdy jsem nepochopil, proč Edmund Stoiber nedokázal za 14 let svého vládnutí přijet. To bylo absurdní a naprosto nevhodné, když si uvědomíme, jak se úžasně zlepšily hospodářské vztahy a každodenní soužití v pohraničních oblastech. Nebylo to od Stoibera nic jiného, než politická tvrdohlavost. Svou návštěvu vždy spojoval s požadavkem, že v delegaci musejí být i sudetští Němci a že se právě s nimi musí konečně začít vést dialog. Ale ten už přitom mnoho let existuje," uvedl pro Český rozhlas další souvislosti zpravodaj německého listu Die Welt Hans-Jörg Schmidt.

Na návštěvu bavorského premiéra se čeká od pádu komunismu. Změna přišla s dynamickou osobností Horsta Seehofera, krizového manažera, který se osvědčil na spolkové úrovni jako ministr zdravotnictví.

„Je to člověk s populistickými sklony, což se projevilo na posledním sudetoněmeckém sněmu, kde šel tak daleko, že slíbil návštěvu Prahy, i když ji ještě neměl vyjednanou,“ charakterizuje Seehoferův přístup Hloušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bernd Posselt mluví o přípravě na návštěvu Česka.mp3

Na letošních sudetoněmeckých dnech se Horst Seehofer nechal slyšet, že chce normalizovat vztahy zatížené minulostí. V Praze chce ovšem apelovat na dodržování práv národnostních skupin, mezi které podle jeho slov patří i sudetští Němci.

O Benešových dekretech se jednat nebude

Bavorského premiéra doprovodí do Česka taky nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. U jednání s Petrem Nečasem by ale neměl být přítomen.

Sudetoněmecké krajanské sdružení pro českou vládu není jednacím partnerem, podle Jana Hlouška ale neuškodí, když tito lidé budou v delegaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj německého listu Die Welt Hans-Jörg Schmidt komentuje přístup Edmunda Stoibera.mp3

„Bavorská vláda chce dbát jejich zájmu, o to usilovala celá desetiletí. Při nedávné návštěvě českých zemí položil Posselt věnce v Terezíně, v Lidicích a v Ústí nad Labem. Výslovně sdělil, že to jsou věnce k uctění památky lidí, kteří zahynuli jako nevinní a stali se obětí násilí. Nerozlišovali mezi Němci a Čechy,“ popisuje důležitou předehru k návštěvě ministerského předsedy Bavorska Hloušek.

Petr Nečas dopředu vzkázal, že pokud by se Horst Seehofer chtěl bavit jen o Benešových dekretech, pak nemá jeho cesta smysl. Jan Hloušek se domnívá, že se o dekretech přímo mluvit nebude.

„Jsou tu jiné záležitosti, například nedávné odhalení hromadných hrobů na Jihlavsku, což v naší veřejnosti vyvolalo velkou odezvu,“ předjímá možné téma jednání někdejší český konzul v Mnichově Jan Hloušek.

Jiří Hošek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme