Do Číny se dál unášejí děti ze sousedních zemí. Peking vrátil Vietnamu deset chlapců

Čínská policie zachránila deset vietnamských kojenců a batolat z rukou překupníků. Šlo o chlapce, kteří jsou v Číně velmi žádaní. Dokonce natolik, že se pašují ze sousedních zemí. Pašeráci prodávají unesené děti bezdětným párům. Ročně se v Číně ztratí tisíce kojenců a batolat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské děti (ilustrační foto)

Čínské děti (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

I přes snahu místních úřadů obchod s dětmi zůstává v Číně i nadále vážným problémem.

Ukazuje na to i případ deseti unesených dětí ve věku od deseti dnů do sedmi měsíců, které čínská policie v pátek vrátila jejich rodnému Vietnamu.

Podle čínských médií zachránění chlapci byli ve špatném zdravotním stavu, někteří trpěli zápalem plic. Jedno z dětí bylo dokonce pod vlivem drog. Policie v souvislosti s případem zatkla 43 lidí a obvinila je z obchodování s dětmi. Mezi zadrženými bylo deset Vietnamců, zbytek byli Číňané.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posledním případu i o problémech s obchodováním s dětmi v Číně obecně mluvila tamní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková.

Řada sociologů upozorňuje, že za únosy dětí a žen v Číně může částečně i politika jednoho dítěte, která rodiny nutí počít jen jednoho potomka. Čínské páry přitom touží předně po mužském dědici.

Nezájem o děvčata ovlivňuje poměr žen v celkové populaci. Důsledkem tohoto trendu je skutečnost, že v některých regionech chybí mladé dívky a únosy nevěst pak nejsou v Číně ničím překvapivým.

Pašeráci si oblíbili mimo jiné příhraniční oblast s Vietnamem, kde se čínským úřadům podařilo od roku 2009 zachránit více než 1800 unesených Vietnamek. Stejný problém je ale i v příhraničních oblastech se Severní Koreou nebo Mongolskem.

Odborníci poukazují na to, že kromě politiky jednoho dítěte mají únosy historický kontext. Prodej a adopce dětí v Číně byly v minulosti běžné a v některých oblastech tato tradice svým způsobem stále přetrvává.

Problém s obchodováním s dětmi i politikou jednoho dítěte má pak ještě další aspekt. Číňané často přenechávají své dcery k adopci do zahraničí. Do roku 2010 se údajně k adopci do ciziny vyslalo 120 tisíc dětí, většinou právě dívek.

V Číně se o tomto problému nehovoří otevřeně, chybí proto důkazy i čísla. Problému sirotčinců a obchodu s dětmi v Číně se ovšem dlouhodobě věnuje čínská novinářka Sin-žan.

Kateřina Procházková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme