Do Džanínu dorazí komisaři OSN

Dnes by měla do palestinského tábora Džanín dorazit komise OSN, jejíž odjezd byl na žádost Izraele už několikrát odložen. Izrael si klade další podmínky pro její vyslání a navíc se prostřednictvím Spojených států snaží ovlivnit mandát této mise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: ČTK/EPA

Izrael má dnes rozhodnout o spolupráci s komisí OSN, která má odjet do palestinského táboru Džanín. Experti v něm mají zjišťovat fakta o událostech a násilnostech, ke kterým v táboře došlo během bezpečnostní operace izraelských jednotek. Izraelská vláda až dosud odmítala spolupracovat s touto komisí. Izraelští představitelé zatím nesouhlasili s tím, aby komise vyslýchala izraelské vojáky a důstojníky podle svého výběru. Požadovali také, aby vojáci nemohli být případně stíháni. Izrael považuje zásah v uprchlickém táboře v Džanínu za operaci proti teroristům, protože v táboře se měly podle Izraele připravovat násilné toky a odtud údajně atentátníci často vycházeli k útokům.

Izraelský ministr zahraničí Šimon Peréz zaslal šéfovi americké diplomacie Colinu Powellovi dopis, ve kterém požaduje, aby experti OSN nezahrnovali do zprávy z vyšetřování v Džanínu žádné závěry. Colin Powell mezitím prohlásil, že vyslal do oblasti Blízkého východu činitele amerického ministerstva zahraničí, který se zúčastní jednání o naplnění plánu prezidenta Bushe uvolnit obležení palestinského předáka Jásira Arafata.

Velká Británie vyzvala Izrael, aby přestal vyslání mise OSN zdržovat.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme