Do Evropské unie zřejmě až v květnu 2004

Do Evropské unie bychom měli vstoupit až 1. května 2004 - to je den, který by dnes měli stvrdit v Bruselu ministři zahraničí evropské patnáctky. Důvodem posunu je to, že členské státy potřebují více času na ratifikaci objemné smlouvy o přistoupení. Ta se bude podepisovat v dubnu 2003.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Jak z Bruselu uvádí zpravodajka Radiožurnálu Pavla Kvapilová, hra o datum je zároveň hrou o peníze. Podle posledních propočtů bychom měli v roce 2004 zaplatit do bruselské kasy 25 miliard korun. Pozdějším vstupem by tato suma klesla zřejmě o třetinu. Pokud jde o peníze z Bruselu k nám, posun data by se neměl dotknout fondu pro zaostalé oblasti a či financí na výstavbu letišť nebo cest, protože ty se posuzují na roční bázi, řekl komisař pro rozšíření Günter Verheugen.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová: Hra o datum a peníze

Naopak menší by asi byl balík pro rok 2004 na zemědělské podpory, které se vyplácejí průběžně. Větší jasno by v tom všem měli dnes udělat ministři zahraničí. V Bruselu bude i šéf naší diplomacie Cyril Svoboda.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme