Do Evropské unie zřejmě až v květnu 2004

Do Evropské unie bychom měli vstoupit až 1. května 2004 - to je den, který by dnes měli stvrdit v Bruselu ministři zahraničí evropské patnáctky. Důvodem posunu je to, že členské státy potřebují více času na ratifikaci objemné smlouvy o přistoupení. Ta se bude podepisovat v dubnu 2003.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Jak z Bruselu uvádí zpravodajka Radiožurnálu Pavla Kvapilová, hra o datum je zároveň hrou o peníze. Podle posledních propočtů bychom měli v roce 2004 zaplatit do bruselské kasy 25 miliard korun. Pozdějším vstupem by tato suma klesla zřejmě o třetinu. Pokud jde o peníze z Bruselu k nám, posun data by se neměl dotknout fondu pro zaostalé oblasti a či financí na výstavbu letišť nebo cest, protože ty se posuzují na roční bázi, řekl komisař pro rozšíření Günter Verheugen.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová: Hra o datum a peníze

Naopak menší by asi byl balík pro rok 2004 na zemědělské podpory, které se vyplácejí průběžně. Větší jasno by v tom všem měli dnes udělat ministři zahraničí. V Bruselu bude i šéf naší diplomacie Cyril Svoboda.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme