Do Evropy letos dorazilo přes moře 100 tisíc uprchlíků, o polovinu méně než před rokem

Už více než 100 000 migrantů dorazilo od začátku letošního roku do Evropy přes Středozemní moře. V Ženevě to oznámila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Na cestě za lepším životem v Evropě 2247 migrantů zahynulo nebo zmizelo.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Naprostá většina migrantů - více než 85 000 - se na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře vydala ze severoafrických břehů a dorazila do Itálie. Kolem 9300 lidí překonalo Egejské moře a na evropskou pevninu vkročilo v Řecku. Kolem 6500 migrantů se dostalo ze severu Afriky do Španělska - ať už po moři či přes severoafrické španělské enklávy Ceuta a Melilla.

Pokud se nezpomalí příliv uprchlíků, Rakousko obnoví kontroly na hranicích s Itálií. Připravuje se i armáda

Číst článek

Ve srovnání s loňským rokem je počet příchozích migrantů o více než polovinu nižší. Mezi prvním lednem a třetím červencem roku 2016 Středozemní moře překonalo a do Evropy se dostalo přes 231 000 migrantů.

Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky, která vedla z Turecka přes Řecko a země západního Balkánu do střední Evropy, je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy právě Itálie. V posledních dnech Řím vyzval další členské země Evropské unie, aby mu s náporem imigrantů pomohly. Evropská komise by v úterý měla představit konkrétní kroky, kterými chce Itálii rychle ulevit.

Na celém světě během prvních šesti měsíců letošního roku zahynulo podle IOM přes 3000 migrantů. Více než 2200 jich svou smrt nalezlo právě ve Středozemním moři ve snaze dostat se do Evropy.

Rakouská armáda v pohotovosti

Rakousko „velmi brzy" obnoví kontroly s pomocí vojáků na své hranici s Itálií v případě, že se momentální zvýšený příliv migrantů opět nezpomalí. Sdělil to rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil.

„Očekávám, že hraniční kontroly a pomocná mise (armády) budou brzy zapotřebí," řekl Doskozil s tím, že 750 vojáků je připraveno vyrazit s čtyřmi obrněnými vozidly na hranici již o nastávajícím víkendu. V případě nutnosti je armáda připravena postavit i hraniční plot.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme