Do Evropy všichni najednou

Za nejpravděpodobnější variantu rozšiřování Evropské unie na východ považuje německý člen Evropské komise Günter Verheugen současné přijetí velké skupiny kandidátských zemí. Verheugen, který má v komisi na starosti právě otevírání EU, to uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeho vyjádření nepřímo potvrzuje nedávné prohlášení německého ministra zahraničí Joschky Fischera, který minulý týden při neformálním setkání se zahraničními novináři v Berlíně vyslovil „přesvědčení, že v roce 2005 bude mít EU 24 členů".

Verheugen v rozhovoru uvedl, že z nynějších dvanácti kandidátů může být na vstup připraveno do roku 2005 až deset uchazečů. Pouze přijetí Bulharska a Rumunska už v první fázi vyloučil. Vstup Kypru pak bude záviset na tom, zda se podaří vyřešit řecko-turecký spor o politické uspořádání na ostrově. Rozhodně naopak popřel spekulace, že by z první skupiny mohlo vypadnout Polsko.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme