Do Evropy všichni najednou

Za nejpravděpodobnější variantu rozšiřování Evropské unie na východ považuje německý člen Evropské komise Günter Verheugen současné přijetí velké skupiny kandidátských zemí. Verheugen, který má v komisi na starosti právě otevírání EU, to uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeho vyjádření nepřímo potvrzuje nedávné prohlášení německého ministra zahraničí Joschky Fischera, který minulý týden při neformálním setkání se zahraničními novináři v Berlíně vyslovil „přesvědčení, že v roce 2005 bude mít EU 24 členů".

Verheugen v rozhovoru uvedl, že z nynějších dvanácti kandidátů může být na vstup připraveno do roku 2005 až deset uchazečů. Pouze přijetí Bulharska a Rumunska už v první fázi vyloučil. Vstup Kypru pak bude záviset na tom, zda se podaří vyřešit řecko-turecký spor o politické uspořádání na ostrově. Rozhodně naopak popřel spekulace, že by z první skupiny mohlo vypadnout Polsko.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme