Do Gazy dorazil egyptský premiér. Izrael slíbil, že během návštěvy zastaví útoky

Do palestinské Gazy přijel egyptský premiér Hišám Kandíl. Izrael slíbil, že na dobu jeho návštěvy zastaví veškeré útoky, pokud ale ve stejné chvíli nebudou létat další palestinské střely na Izrael. Přes noc Izrael bombardoval celkem 130 cílů. Tamní ozbrojenci odpověděli 11 raketami. Vzájemné útoky už trvají od středy a v Izraeli se stále častěji mluví i o pozemní invazi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Gazy přijel egyptský premiér Hišám Kandíl (vlevo) | Zdroj: Reuters

„Premiér Netanjahu souhlasil s egyptskou žádostí ukončit všechny operace v Gaze během návštěvy egyptského premiéra, která by měla trvat asi tři hodiny," cituje agentura Reuters izraelského vládního úředníka. Izrael ale požaduje, aby po tuto dobu byl klid zbraní oboustranný.

Egypt je jednou ze zemí, které přisuzují hlavní vinu za vyhrocení současného konfliktu v Gaze Izraeli. Návštěva egyptského premiéra má být vyjádřením solidarity s obyvateli palestinské enklávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj izraelsko-palestinského konfliktu v Gaze sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

„Jedním z důvodů mise Hišáma Kandíla může být i snaha o příměří. Má k tomu řadu důvodů. Nejde jen o humanitární, aby neumírali Arabové, ale také o to, že když se vyhrocuje situace v Palestině, radikalizuje to i nálady v samotném Egyptě,“ přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček. Upozornil, že hlavním partnerem při mírových rozhovorech byl ale pro Káhiru velitel Hamásu, kterého ve středu zabila izraelská raketa.

Už když Káhira včera návštěvu egyptského premiéra oznámila, začalo se v Izraeli spekulovat, že to může zmařit izraelské vojenské plány. Ty se netýkají jenom současných náletů, ale také možné pozemní invaze.

Izrael už mobilizoval kolem 30 tisíc záložníků a k pásmu Gazy přesunuje techniku. „Izraelská armáda se připravuje vstoupit do pásma Gazy, pokud postup bude nutný a nedojde k zastavení ostřelování izraelského území z pásma Gazy,“ řekl na Rádiu Česko Český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napjatých vztazích mezi Hamásem a Izraelem jsme na Rádiu Česko mluvili s českým velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem a také s bezpečnostním analytikem Lukášem Visingrem.

Připomněl, že ČR už vydala prohlášení, že Izrael má právo na sebeobranu. „Zároveň budeme rádi, když nedojde k další eskalaci násilí a dojde k ukončení současné vlny konfliktů,“ dodal.

Za velmi vážnou označil současnou situaci mezi Hamásem a Izraelem vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Samozřejmě občas k nějakým útokům dochází, ale v této chvíli Hamás rakety střílí opravdu ve velkých počtech. Takže situace, která se dá běžně popsat jako napjatá, se dostává do stavu, který bych charakterizoval jako velmi vážný,“ vysvětlil na Rádiu Česko.

Současná situace je podle něj srovnatelná s napětím, které předcházelo válce v Gaze z ledna 2009, kdy se uskutečnila izraelská operace Lité olovo. „Pokud Hamás bude pokračovat v ostřelování Izraele, izraelské armádě nezbude asi nic jiného, než do Gazy vpadnout,“ dodal.

Střety mezi Hamásem a Izraelem pokračují, ke Gaze míří izraelské jednotky

Číst článek

Jestli Izrael po čtyřech letech skutečně zahájí další pozemní válku proti Palestincům, v tuto chvíli není jisté a přípravy také mohou mít hlavně psychologický význam. Izraelský ministr obrany Barak zatím říká, že ‘armáda má být připravena na jakýkoli typ operace‘.

Od středečního atentátu na vojenského velitele Hamásu v Gaze už v pásmu zemřelo nejméně 19 lidí, včetně dětí. Na území židovského státu mezitím dopadlo přes 300 raket, jedna z nich zasáhla obytný dům a zabila tři Izraelce.


Zvětšit mapu

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme