Do Gruzie přijíždí viceprezident Cheney

Gruzie dnes očekává další diplomatickou podporu Spojených států v pokračujícím sporu s Ruskem. Do Tbilisi přicestuje ze sousedního Ázerbajdžánu americký viceprezident Dick Cheney, který se snaží svou návštěvou ujistit země Jižního Kavkazu o trvalém zájmu Washingtonu. Do diplomatického boje vytáhlo také Rusko, které se snaží získat podporu v postsovětských republikách a zemích střední Asie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dick Cheney s manželkou v Ázerbajdžánu | Foto: AFP

Spojené státy zároveň potvrdily, že na pomoc Gruzii vyčlení miliardu dolarů. Finance poputují podle ministryně zahraničí Condoleezy Riceové výhradně na civilní projekty a nebudou využity k vojenským účelům.

Moskva pozoruje angažmá Spojených států na Jižním Kavkaze s rostoucí nelibostí. Kremelští politici obviňují Washington, že současnou krizi vyprovokoval právě podporou gruzínského prezidenta Michajla Saakashviliho. Toho Rusko nepovažuje za partnera k jednání.

Poměrně smířlivější tón volí ruští politici ve směru k Evropské unii, byť i ta se proti krokům Moskvy na Kavkaze ohradila. S očekáváním jednoznačné podpory se proto Kreml obrací ke svým regionálním spojencům. V Moskvě se dnes bude snažit najít společnou řeč s ministry zahraničí Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, které hrají klíčovou roli v těžbě a dopravě ropy a zemního plynu.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme