Do Gruzie připlula americká válečná loď s nákladem humanitární pomoci

V gruzínském přístavu Batumi zakotvila americká válečná loď s nákladem humanitární pomoci pro kavkazskou zemi. Rusko předtím nijak nereagovalo na výzvy západních států, aby stáhlo i zbytek svých vojáků z gruzínského území. Většina bojových jednotek sice už odešla, ruská armáda má nicméně stále pod kontrolou gruzínský vojenský přístav ve městě Poti u Černého moře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský důstojník ve městě Poti, kde je gruzínský vojenský přístav . | Foto: AFP

Americká humanitární zásilka by měla pomoci tisícům Gruzínů, které čtyřdenní konflikt vyhnal z domovů. Gruzínská armáda se podle svého tvrzení snaží odminovat město Gori tak, aby se obyvatelé mohli vrátit zpět ještě během dneška.

Gruzínské úřady také tvrdí, že nedaleko města explodoval po nájezdu na ruskou minu vlak s nákladem paliva, několik výbuchů bylo údajně slyšet i z nedaleké vojenské základny, kterou v pátek opustili ruští vojáci.

Část ruského kontingentu ale v Gruzii nadále zůstává - podle Moskvy jde o příslušníky mírových jednotek, kteří mají údajně chránit obyvatele promoskevských separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie před krveprolitím. Gruzínská vláda i západní státy ale tvrdí, že Rusko tak porušuje podmínky dohody o příměří.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme