Do indického města Allahabád míří miliony poutníků. Slaví Kumbh Mela

Největší shromáždění lidí na planetě nejsou ani olympijské hry, ani šampionát v kopané. Toto prvenství patří indické slavnosti Kumbh Mela. Ta vrcholí právě o tomto víkendu. Do města Allahabád teď míří miliony lidí, aby se vykoupaly na soutoku řek Gangy a Jamuny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do indického města Allahabád míří na slavnosti Kumbh Mela miliony poutníků

Do indického města Allahabád míří na slavnosti Kumbh Mela miliony poutníků | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Nádraží v Allahabádu je jedno velké mraveniště. Přijíždějící vlaky nepřetržitě chrlí další a další poutníky. Je mezi nimi i Arvid, student z Dillí. Cestoval celou noc, aby stejně jako miliony dalších podstoupil očistnou koupel. Měl vlastně štěstí, podařilo se mu sehnat jednu z posledních jízdenek.

„V Allahabádu a širokém okolí jsou všechny hotely, všechny pokoje plné. Dráhy oznámily, že veškeré vlaky jsou vyprodané,“ říká Arvid. Kde bude spát neví. Pro jistotu má s sebou teplou deku.

Allahabád je město na soutoku řek Gangy a Jamuny. Jednou za dvanáct let se tu odehrává toto velkolepé divadlo. Jak se blíží hlavní nedělní slavnost, místní obchodníci šroubují ceny. Poslední hotelové pokoje jsou k mání až za pětinásobek běžné ceny a poslední volné letenky stojí majlant. Kolik lidí teď přijíždí do Allahabádu každý den, neví přesně nikdo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V táboře na soutoku řek Gangy a Jamuny natáčel zvláštní zpravodaj ČRo v Indii Jaromír Marek

„Možná půl milionu, nejméně. Ale nikdo to nedokáže spočítat. Ta čísla jsou jen odhady. Lidé přicházejí, odcházejí. Někdo se koupe tady, někdo pět kilometrů odsud. Nejde to spočítat,“ uvádí jeden z mnoha organizátorů této neuvěřitelné akce.

Na písečných dunách na břehu řeky Gangy vyrostlo obří stanové město. Z návrší je vidět nekonečné moře barevných stanů. Jsou zde policejní stanice, nemocnice i pošta. Všechno samozřejmě ve stanu.

„Je to obrovské množství lidí, dokud jsem to neviděl, nedokázal jsem si to ani představit. Nikdo si to nedokáže představit,“ dodává Árvind.

Odhaduje se, že během šesti týdnů sem přijede 60 milionů lidí. Největší část z nich o tomto víkendu. V neděli za úsvitu slavnost poháru, tedy Kumbh mela, vrcholí.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme