Do izolované Gazy přijela další loď s humanitární pomocí

Do palestinské Gazy dorazila navzdory izraelské blokádě už čtvrtá loď s humanitární pomocí. Na jachtě vypravené z Kypru přijelo 15 mezinárodních aktivistů s jednou tunou materiálu. Izrael plavidlo nechal stejně jako v předchozích případech projet. První taková zásilka dorazila v srpnu. Tentokrát jde hlavně o léky a výživu pro děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

palestinské děti | Foto: Jaromír Janev

Humanitární agentury OSN hlásí, že v Gaze je akutní nedostatek mouky, ale také třeba dětských plen. Ty považuje jeruzalémská vláda v případě Palestinců za zbytné zboží, a jejich dovoz do Gazy proto blokuje. Izrael pouští do pásma pouze základní materiál, většinu spotřebního zboží si Palestinci pašují skrz tunely ze sousedního Egypta.

Izrael reaguje úplným zavíráním přechodů na palestinské raketové útoky. Dlouhodobým omezováním dovozů se navíc snaží podkopat podporu, kterou má mezi půl druhého miliónu obyvatel Gazy vládnoucí hnutí Hamas. Podle tisku v tom má židovský stát tichou podporu i u palestinského vedení, které ovládá Západní břeh Jordánu.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme