Do Jeruzaléma jezdí na Velikonoce tisíce koptů. I přes nesouhlas špiček církve

Asi pět tisíc egyptských turistů přiletělo v uplynulém týdnu na letiště v Tel Avivu v Izraeli. Návštěvníci jsou vesměs z řad egyptských křesťanů, kteří na pravoslavné Velikonoce přijeli navštívit svatá místa v Jeruzalémě. Činí tak i přes nesouhlas špiček své církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Jeruzaléma | Foto: Jan Škrob | Zdroj: Český rozhlas

Už zesnulá hlava egyptské pravoslavné církve Šenuda III. zakázal koptům cestovat do Izraele a stejný postoj zaujímá i současný koptský papež Theodoros II.

Církev tvrdí, že Izrael území okupuje a říká, že do Jeruzaléma by se měli jít egyptští křesťané podívat až po osvobození po boku svých muslimských bratří.

Postoj egyptské církve má zřejmě naznačovat solidaritu s egyptskými muslimy a podpořit tak nacionalistickou myšlenku soudržnosti všech Egypťanů bez rozdílu víry.

Trochu paradoxní je, že úřady s těmito cestami problém nemají – egyptské státní aerolinky vypravily pro poutníky několik desítek letů na trase z Káhiry do Tel Avivu – a také palestinští křesťané své souvěrce do Jeruzaléma lákají.

„V těchto dnech jsou v Jeruzalémě tisíce koptů. Navštěvují tu křesťanská poutní místa. A my, palestinští křesťané, vyzýváme všechny souvěrce, aby do Jeruzaléma přijeli. Pro ně to bude mít náboženský význam. Jeruzalémští křesťané a muslimové to ale zároveň vnímají jako solidaritu v jejich odporu proti izraelské okupaci,“ řekl arabské televizi al-Ghad al-Arabí Dimitri Diljání, člen hnutí Fatah a jeden z palestinských křesťanských aktivistů v Jeruzalémě.

Patriarcha koptské církve Theodoros II. | Foto: Coptic Orthodox Church Network

Egypt má s Izraelem už desítky let mírovou smlouvu a lidé mohou mezi oběma zeměmi cestovat poměrně snadno. Na trase Káhira – Tel Aviv létá čtyřikrát týdně pravidelná letecká linka.

Poutníkům cestu připravují cestovní kanceláře, které jim zajistí vše včetně víz z izraelské ambasády v Káhiře.

Víza dostávají poutníci na zvláštní papír, nikoli do pasu, což je od izraelských úřadů projev dobré vůle – protože s vízem by mohli mít Egypťané problém při cestách do arabských zemí.

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme