Do Jižní Koreje uteklo za 50 let už dvacet tisíc Severokorejců

Více jak dvaceti tisícům Severokorejců se už podařilo utéci na svobodný jih. Uprchlíci se na jih Korejského poloostrova dostávají přes Čínu a následně přes další zemi, nejčastěji Thajsko, Vietnam či Mongolsko. Tisíce se jich také ukrývají na čínské straně hranice, Peking je totiž vrací zpět, přestože jim hrozí vězení či dokonce smrt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Gwanghwamun, Soul

Náměstí Gwanghwamun, Soul | Foto: Jirka Malina

Od konce Korejské války v roce 1953 až do letošního srpna uteklo na jih poloostrova devatenáct a půl tisíce Severokorejců, podle úřadů tak jejich počet už v říjnu překročí dvacet tisíc. Měsíčně jich totiž přijíždí v průměru na dvě stě.

Obyvatelé KLDR prchají ze země kvůli špatné hospodářské situaci i krutostem vládnoucího režimu, který dvacet pět procent HDP vynakládá na armádu, zatímco většina lidí žije v bídě.

Severokorejci, kterým se podaří dostat na vytoužený jih, jsou nejprve umístěni v uprchlickém táboře. Dětem se pak věnují sociální pracovníci a následně i vzdělávací centra, která jim pomáhají začlenit se do demokratické společnosti.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme