Do KLDR se chystá zvláštní vyslanec čínského prezidenta. Bude vyjednávat o jaderné krizi?

Speciální vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zahájí v pátek návštěvu Severní Koreje. Informovala o tom ve středu čínská státní agentura Nová Čína. Zda bude čínský diplomat jednat o severokorejském jaderném programu, agentura neuvedla. Oficiálním cílem cesty je informovat Pchjongjang o říjnovém sjezdu Komunistické strany Číny.

Peking - Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sousedé: čínský prezident Si Ťin-pching a hlava KLDR Kim Čong-un (vpravo) na kombinovaném snímku. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Peking dlouhodobě usiluje o diplomatické řešení krize vyvolané raketovým a jaderným programem KLDR. V posledních měsících ale rozhovory mezi oběma zeměmi na nejvyšší úrovni zeslábly. Čínský speciální vyslanec pro Severní Koreu naposledy navštívil zemi v únoru minulého roku, napsala agentura Reuters.

K TÉMATU: Vypnout transpondér a vzít to přes Rusko. Jak KLDR vyzrála na čínské embargo? Pomohla jí Čína

Číst článek

Šéf oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny Sung Tchao bude na nadcházející návštěvě "informovat KLDR o 19. sjezdu Komunistické strany Číny", uvedla v krátké zprávě Nová Čína.

Odkazovala přitom na říjnový sjezd komunistické strany, na němž čínský prezident Si Ťin-pching upevnil svou pozici v čele země. Severokorejská agentura KCNA návštěvu čínského diplomata potvrdila, ale uvedla pouze, že k ní dojde "brzy".

Podle agentury Reuters není jasné, jak dlouho se Sung Tchao v KLDR zdrží, ani kde se odehraje jeho schůzka se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Se stejným účelem, tedy informovat o sjezdu čínských komunistů, už zavítal do Vietnamu a Laosu, zemí, kde také vládne komunistická strana.

'Snadno a rychle'

Cesta přichází jen týden po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pekingu, během níž šéf Bílého domu zdůrazňoval potřebu většího nátlaku na KLDR, obzvláště pak ze strany Číny, se kterou Pchjongjang uzavírá 90 procent svých obchodů.

Kupte espézetku! Zn.: Máme rádi jüan. Úřady v KLDR si od Severokorejců vynucují tvrdou čínskou měnu

Číst článek

"Čína může tento problém urovnat snadno a rychle," řekl před čínskou hlavou státu Trump. Následně bez dalšího upřesnění napsal na twitteru, že Si Ťin-pching "přitvrdí sankce" vůči Pchjongjangu.

Peking však žádná nová opatření neohlásil, zatímco již uplatňuje sankce přijaté Radou bezpečnosti OSN a výrazně omezil nákup severokorejského uhlí a rud, napsala agentura AFP.

Oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny spravuje vztahy se zahraničními politickými stranami a Čína jej tradičně užívá jako spojku své diplomacie se Severní Koreou, napsala agentura Reuters.

Peking v srpnu jmenoval novým speciálním vyslancem pro Severní Koreu Kchung Süan-joua, ten ale podle všeho od nástupu do funkce zemi nenavštívil. Zároveň se od nástupu Kim Čong-una v roce 2011 se severokorejským vůdcem nesetkal prezident Si Ťin-pching, dodává agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme