Do krytů, zavelela japonská vláda. Zemi přeletěla severokorejská raketa

Severní Korea odpálila další raketu. Střela přeletěla nad Japonskem a dopadla do Tichého oceánu. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že severokorejská raketa nad Japonskem naposledy přeletěla před osmi lety.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio / Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa vypuštěná z KLDR uletěla asi 2500 kilometrů.

Raketa vypuštěná z KLDR uletěla asi 2500 kilometrů. | Foto: Shizuo Kambayashi | Zdroj: AP/ČTK

Japonská vláda přelet označila za přímé ohrožení národa. Kvůli trajektorii střely vyzvala obyvatele na severu země, aby se preventivně schovali do krytů nebo robustních budov. Sestřelit se ji ale nerozhodla.

Podle japonské televize NHK se nakonec střela rozlomila na tři části a spadla přes tisíc kilometrů daleko od ostrova Hokkaidó. Její let sledoval taky Pentagon. Zatím není jasné, o jaký typ střely šlo. Podle amerických úřadů ale Spojené státy neohrozila.

KLDR otevře svoji první cestovku v Rusku. Bezpečí vám zaručí jaderné zbraně, vábí klienty

Číst článek

Podle jihokorejské armády celkově uletěla přes dva a půl tisíce kilometrů a vystoupala do více než pětisetkilometrové výšky.

Japonsko raketový test odsoudilo a zároveň vyzvalo k mimořádnému svolání Rady bezpečnosti OSN. Japonský premiér Šinzo Abé potvrdil, že chce proti Pchjongjangu přitvrdit. „Japonsko a Spojené státy se shodly na tom, že chtějí zvýšit tlak vůči Severní Koreji," řekl podle Radiožurnálu Abé.

Severní Korea provedla další test balistické střely. Raketa přeletěla Japonsko a spadla asi 1000 kilometrů východně od něj do moře. | Foto: Shizuo Kambayashi | Zdroj: AP/ČTK

Podle mluvčího japonské vlády Jošihidy Suga šlo o přímé porušení mezinárodních rezolucí, které nezůstane bez odpovědi. „Jedná se o bezprecedentní a vážné ohrožení našeho národa, které Japonsko absolutně odsuzuje. Spojíme se s Jižní Koreou a Spojenými státy, a proti Pchjongjangu podnikneme náležité kroky,“ dodal Suga.

Test odsoudila i Austrálie a Jižní Korea, která svolala bezpečnostní radu a na vypuštění reagovala leteckým cvičením. Tamní agentura Jonhap s odkazem na blíže neurčený vládní zdroj uvedla, že Spojené státy uvažují o přesunu svých strategických jednotek na Korejský poloostrov. Podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona je taky jednou z možností zesílení sankcí postihujících KLDR.

Martin Balucha, Marek Cieslar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme