Do kuvajtského parlamentu se poprvé dostaly ženy

Nejméně čtyři Kuvajťanky uspěly v sobotních volbách a budou zasedat v příštím parlamentu této ropné monarchie. Kuvajt se tak fakticky stává dalším arabský státem, kde se ženám takto podařilo narušit monopol mužů v řízení země. Konečně výsledky voleb mají teprve přijít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kuvajtská volička | Zdroj: ČTK

Právo volit i být voleny dostaly Kuvajťanky už v roce 2005. Jenže ve dvojích volbách, které následovaly, se do parlamentu stejně ani jedna žena nedostala. Teď mají obsadit čtyři z 50 poslaneckých křesel a slaví to jako morální vítězství nad konzervativci.

Otázkou ale zůstává, jestli volby pomohly vyřešit vleku krizi v zemi. Jejím jádrem jsou neustálé boje mezi parlamentem a vládou. Tu jmenuje emír šajch Sabáh al-Ahmad al-Džábir as-Sabáh, a klíčové posty obsazuje svými příbuznými.

Naposledy emír rozpustil parlament v březnu. Někteří poslanci si totiž chtěli předvolat ministry kvůli údajné korupci při přidělování obrovských státních zakázek.

K tématu si můžete také přečíst:
Volební právo pro Kuvajťanky

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme