Do Kyjeva dál proudí lidé z východu. Často se musí spolehnout na pomoc dobrovolníků

Válka na východě Ukrajiny vyhnala z domova přes dva miliony lidí. Drtivá většina z nich sice zůstává v rodné zemi, ani tak to však nemají jednoduché. Často jim nezbývá než zamířit do uprchlických center, kde jsou odkázaní na pomoc dobrovolníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouzelník předvádí triky s kartami skupině dětí. Jsou z východu země a tady v Kyjevě s rodiči žijí často už rok i déle.

Jsme v nevládním dobrovolnickém centru v nefunkční továrně ve středu města, kde najdou uprchlíci materiální, ale i duchovní podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kyjevském centru pro uprchlíky z východu země natáčel zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Kyjevané tady pomáhají uprchlíkům, a to je správně. Je to, jako kdyby tady společně srůstali jako přátelé, rozumíte? Ti, kteří sem přijeli z východu, pochopí, že nejsou sami. Pomáhá to sjednotit zemi. A to je dobře,“ vysvětluje organizátorka a kyjevská dobrovolnice Lisa.

Pro registrované uprchlíky jsou v prefabrikovaných buňkách a boudách připravené balíčky se základními léky. Dobrovolníci se jim také snaží pomoci najít práci, přinášejí obnošené oblečení a jiné potřebné věci.

S balíčkem plínek v kočárku právě odchází mladý manželský pár. „Přijeli jsme sem před půl rokem, protože doma jsme jenom kilometr od hranice povstaleckého a vládního území. Létali nám nad hlavou rakety, proto jsme přijeli,“ říká Jevgenij, uprchlík od Luhansku.

Podle něj jsou na tom s ženou teď relativně dobře. „Já pracuji díky tomu, že tady mám příbuzné. Pomohli mi,“ poznamenává.

Do zahraničí, převážně do Ruska utekly od začátku války statisíce lidí. Mnohem víc jich však zůstalo na Ukrajině. „Téměř milion čtyři sta tisíc lidí, a to číslo pořád roste,“ říká Nina Sorokopudová z kyjevské odbočky úřadu OSN pro uprchlíky.

„Jen od začátku června se zaregistrovalo skoro 70 tisíc nových uprchlíků. A to přesto, že se bojovalo – to znamená, že mezi povstaleckou oblastí a územím pod vládní kontrolou se v poslední době uzavřelo mnoho přechodů kvůli špatné bezpečnostní situaci,“ dodává Nina Sorokopudová.

Pýchou dobrovolnického centra je nové hřiště pro děti, i když je na něm trochu znát, že je improvizované.

Děti si na něm začaly hrát teprve nedávno. Jak dlouho s ním budou muset vystačit, těžko říct. Zatím se na východě Ukrajiny pořád bojuje.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme