Do Libérie dorazili první mírotvorci

První vojáci západoafrických mírových sil přistáli na letišti na okraji liberijské metropole Monrovie, o kterou svádějí krvavé boje povstalci s oddíly prezidenta Charlese Taylora. Jeden z povstaleckých vůdců slíbil, že jakmile mírotvorci zajistí bezpečnost v zemi, jeho muži se z Monrovie stáhnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libérie | Foto: Jan Rosenauer

První nigerijský kontingent má zajistit letiště, které je nyní v rukou Taylorovy vlády. Poté má převzít kontrolu nad přístavem, který naopak drží rebelové a je klíčový pro dodávky potravin Zajistí také důležitá místa metropole jako jsou americká ambasáda, sídlo velení mise v hotelu Royal a hotel Mamba Point, kde žije většina novinářů.

V rámci mírové mise má být během dneška ze základen v sousední Sierře Leone dopraveno do Libérie prvních 192 nigerijských vojáků s 15 tunami materiálu. Západoafrické státy této zemi slíbily mírové jednotky o síle 3250 mužů, z nichž 1500 by mělo pocházet právě z Nigérie. Rada bezpečnosti OSN navíc v pátek schválila rozmístění mnohonárodních mírových sil na dobu dvou měsíců, po nichž by měli být do země vysláni mírotvorci OSN.

Prezident Charles Taylor pod zahraničním tlakem v sobotu slíbil, že odstoupí 11. srpna. Zavázal se rovněž, že opustí zemi, jak to od něj požadují protivníci a zejména Spojené státy, ale žádný přesný termín neřekl.

Marek Vítek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme