Do Libye míří francouzští, britští a nově také italští vojenští poradci
Do Libye se v nejbližší době vydá skupina francouzských vojenských expertů, kteří mají radit prozatímní vládě v Benghází. Podobnou misi vysílá také Velká Británie a Itálie. Podle Tripolisu to jen zhorší situaci v terénu a prodlouží konflikt. Povstalci válčí také na diplomatické frontě. Jejich pozici v těchto dnech vysvětluje v Římě a Paříži předseda prozatímní vlády Mustafa Abdal Džalíl.
Francie i Británie zdůvodňují vyslání svých vojenských poradců do Libye nutností pomoci při humanitárních operacích, které jsou ve velmi chaotickém stavu. Krizová situace je zejména v okolí měst Adždábíja a Misuráta. Mělo by se jednat o malou skupinu vojenských expertů, přibližně deset lidí z každé země. Tito lidé by neměli cvičit jednotky proti Muammaru Kaddáfímu.
Vojenští experti by měli ovšem zjišťovat, co jsou povstalci zač, navázat s nimi bližší kontakty přímo na místě, protože v Benghází samotném působí poměrně málo diplomatů. Jsou připraveni i k získávání informací vojenského charakteru v terénu.
Martin Dorazín ze zahraniční redakce mluví o misi francouzských a britských vojenských poradců v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
„Asi desítka britských vojáků se připojí k týmu našich diplomatů, který už v Benghází spolupracuje s libyjskou opozicí, její přechodnou Národní radou. Cílem je pomáhat chránit životy civilistů, což je i cíl rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Naši vojenští poradci budou libyjské opozici pomáhat s organizací, komunikací, logistikou, třeba s koordinací humanitární pomoci. Zdůrazňuji, že tito experti nebudou zajišťovat vojenský výcvik, nebudou dávat povstalcům zbraně a rozhodně se nezapojí do žádných bojových akcí,“ řekl britský ministr zahraničí William Hague.
Záměr kritizuje Rusko, které v přítomnosti zahraničních vojáků v Libyi vidí porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. S tím britský ministr zahraničí nesouhlasí.
„Neposíláme tam žádné příslušníky britských pozemních bojových jednotek. Dobře víme, že rezoluce zakazuje zahraniční okupaci Libye nebo oblastí v Libyi. Postupujeme plně v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti, jejímž cílem je chránit životy civilistů,“ vysvětlil William Hague.
O vyslání britských vojenských poradců do Libye ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
Svou polévku si tady přihřál i jeho libyjský protějšek Abdal Atí Ubajdí.
„Přítomnost vojáků z Británie nebo jiné země podle nás, neusnadní cestu k míru ani k dialogu mezi Libyjci. Krizi by si měli Libyjci vyřešit mezi sebou navzájem,“ řekl BBC libyjský ministr zahraničí.
Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Londýně Ivana Kytky není žádným tajemstvím, že Francouzi a Britové soupeří o příští vliv na uspořádání libyjských záležitostí.
„Je zřejmé, že jakkoliv obě země vojensky spolupracují, pokud jde o budoucí zájmy, už teď se snaží zaujmout pozice, které pro ně budou výhodné,“ řekl Ivan Kytka.
Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr uvedl, že málokdo z odborníků pochybuje, že západní země mají v Libyi už řadu týdnů svoje speciální jednotky, které už fungují jako vojenští poradci a možná se dokonce zapojují i do bojových operací.
„To znamená, že pokud jsou teď vysíláni nějací vojenští poradci, kteří navíc podle slov britského ministra nebudou poskytovat vojenský výcvik, ale budou tam jenom cosi koordinovat, tak žádný zásadnější význam to asi nemá a těm povstalcům to asi moc nepomůže, protože oni potřebují zlepšit své vojenské kvality,“ uvedl Lukáš Visingr.