Do Misuráty vjely tanky, Kaddáfí zřejmě chystá rozhodující útok

Po celé Libyi dochází ke střetům mezi vládními a povstaleckými jednotkami. Muammar Kaddáfí už několik dní bombarduje Misurátu na západě země. Podle povstalců připravuje na zítřek velký útok. Do města mělo dorazit asi 11 tanků a dva autobusy vládních vojáků. Bojuje se také o Adžedabíju na východě. A střety hlásí povstalci z celé řady dalších měst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Libyjští povstalci na silnici mezi Benghází a Adžedabíjou

Libye. Libyjští povstalci na silnici mezi Benghází a Adžedabíjou | Zdroj: Reuters

Podle svědků, na které se odvolává agentura Reuters, se obyvatelé Misuráty snažili zabránit Kaddáfího silám ve vstupu do města. Vojáci prý reagovali dělostřeleckou střelbou. Zahynulo nejméně devět neozbrojených civilistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Libyi sleduje redaktor Ondřej Bouda

Bojuje se také o Adžedabíju na východě. A střety hlásí povstalci z celé řady dalších měst. Britská armáda potvrdila, že Kaddáfí stále nejeví ochotu se vzdát. Jeho jednotky nedodržují příměří, které sám vyhlásil a které vyžaduje rezoluce rady bezpečnosti OSN.

Podle spojenců dosavadní bombardování výrazně omezilo schopnosti libyjské protiletecké obrany, ale také struktury velení. Kaddáfí se ale podle britského velení poučil z předchozích vojenských operací západních armád. Nasazuje odstřelovače, jeho vojáci se převlékli do civilních šatů a využívá i lidské štíty.

Velení mezinárodních sil odmítá, že by podporovalo libyjské povstalce v jejich touze po změně režimu. Cílem operace je především zajištění ochrany civilistů. Rebelové sice odmítají pomoc pozemních jednotek, ale doufají, že letecká podpora jim pomůže svrhnout Kaddáfího. A chtějí své útoky koordinovat se spojeneckým velením.

Povstalci v Benghází tvrdí, že jejich cílem i nadále zůstává dobytí Tripolisu. Pozorovatelé ale pochybují, zda letecká podpora bude stačit. Vládní jednotky jsou mnohem lépe cvičené a vyzbrojené. Povstalecká kolona, která mířila z Benghází do Adžedabíji se stáhla poté, co jí napadli Kaddáfího muži. Nepomohla ani letecká podpora spojenců.

Spojenecké síly dnes v Libyi doplnily dvě španělské stíhačky, které už plní úkoly v rámci bezletové zóny. Celkem Španělé do mezinárodní akce vyšlou čtyři stroje F-18, námořní průzkumné letadlo a také jednu fregatu a ponorku.

Stále se čeká na zapojení arabských států. Svou účast přislíbil Katar a uvažují o ní i Spojené arabské emiráty. Zatím se ale nepodílejí na vojenských operacích, čímž umožňují Kaddáfímu označovat intervenci OSN za křižáckou výpravu západních zemí.

Právě po kritice ze strany arabských zemí mírně slábne podpora vojenské akce ze strany francouzské veřejnosti. Polemiku také vyvolávají slova ministra zahraničí Alaina Juppého, podle kterého je cílem spojenců odstranění Muammara Kaddáfího.

Odborníci interpretují slova šéfa francouzské diplomacie jako uvažování o pozemní akci a ve Francii se diskutuje o tom, jestli o něčem podobném mluví rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která byla přijata hlavně ke zřízení bezletových zón.

Putinova kritika

Zásah v Libyi dnes ostře kritizoval předseda ruské vlády Vladimir Putin. Rezoluci RB OSN připodobnil ke středověké výzvě ke křižácké výpravě. Řekl, že vměšování do záležitostí jiných zemí se stává trendem americké zahraniční politiky. Události v Libyi podle něj jasně ukazují, že Rusko by mělo posilovat svou obranyschopnost.

K situaci v Libyi se dnes vyjádřila i irácká vláda. Ve svém prohlášení uvedla, že podporuje mezinárodní úsilí ochránit libyjský lid. Dopoledne bezletovou zónu podpořil generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme