Do Mnichova během neděle dorazilo 8600 uprchlíků, Merkelová čelí kritice

Do Mnichova během neděle podle bavorských úřadů dorazilo 8600 uprchlíků z Rakouska, přes které vlaky a autobusy běžence přivezly od maďarských hranic. Ještě dnes v noci by jich mohlo přijet dalších 2200. Za sobotu to přitom bylo asi 6800 migrantů. Mnoho spojů proto v bavorské metropoli už nezastavuje a pokračuje v cestě do dalších spolkových zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová čelí za postup v uprchlické krizi kritice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci po příjezdu na mnichovské nádraží

Uprchlíci po příjezdu na mnichovské nádraží | Zdroj: Reuters

"Organizaci (na mnichovském hlavním nádraží) jsme změnili tak, že mnoho vlaků z Vídně v Mnichově už nezastavuje a pokračuje do Berlína, Severního Porýní-Vestfálska a Bádenska-Württemberska," řekl podle webu listu Die Welt mluvčí bavorské policie Thomas Baumann. "Takto si budou moci místní úřady a pomocníci vydechnout," dodal.

"Zvládli jsme mistrovství světa ve fotbale, zvládli jsme návštěvu papeže, zvládli jsme Oktoberfest, zvládli jsme zasedání zemí G7 a nyní chceme zvládnout i současnou situaci," uvedl jeden z místních představitelů Wilfried Blume-Beyerle.

Kancléřku Merkelovou z Křesťanskodemokratické unie (CDU) za její přístup k přesunu migrantů do Německa kritizuje bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která na celoněmecké úrovni utváří s CDU politický blok. Vadí jí zejména, že kancléřka rozhodnutí přijmout uprchlíky nekonzultovala se spolkovými zeměmi.

Uprchlíci po příjezdu na mnichovské nádraží | Foto: Reuters

Místní rozdávají jídlo a hračky

V Německu si uprchlíky jednotlivé spolkové země rozdělují podle počtu obyvatel a podle své hospodářské síly. Zvláštní vlakový spoj odvezl například 570 lidí do durynského Saalfeldu, odkud jich více než polovina pokračovala do Drážďan. Tam budou ubytováni ve škole pro důstojníky. Jiné autobusy rozvezly uprchlíky do Hamburku nebo Dortmundu.

Na každé zastávce migranty srdečně zdravili místní lidé, rozdávali jim jídlo nebo hračky pro děti.

K rychlé humanitární pomoci pro migranty putující Evropou vyzvali sociální demokraté (SPD), koaliční partner křesťanských demokratů kancléřky Merkelové. "Žádný slušný člověk nemůže zůstat chladný a přezíravý tváří v tvář takovému utrpení," citovala agentura AP Thomase Oppermanna, který je považován za vlivného člena SPD.

Oppermann navrhuje, aby uprchlíci byli spravedlivě rozděleni po celé Evropě. "Kdokoliv odmítá vykonat svůj díl práce, vyvolává otázku, zda může být součástí Evropy," řekl.

K zemím, které se nejhlasitěji bouří proti zavedení unijních kvót na rozdělení migrantů mezi jednotlivé státy osmadvacítky, patří Česká republika, Slovensko či Maďarsko. Přitom jde o země, jejichž obyvatelé za komunismu utíkali na Západ. V případě Maďarska to bylo třeba po potlačení povstání v roce 1956, v případě Československa po roce 1968.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme