Do německého důchodu až v 67 letech?

Pokud se nestane něco mimořádného, Němci narození v roce 1964 a později půjdou do důchodu teprve v 67 letech. S tím počítá vládní návrh zákona, který už začal projednávat Spolkový sněm. Vlivní němečtí odboráři si to vcelku pochopitelně nechtějí nechat líbit a nepopulární, leč zřejmě nezbytné reformě, chtějí zabránit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci na pláži Sarasoty

Důchodci na pláži Sarasoty | Foto: Miroslav Konvalina

Vytáhli tak do ulic německých měst a ve svých protestech hodlají údajně pokračovat i v případě, že poslanci zákon schválí. Zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek se na jedné z demonstrací v centru Berlína byl podívat.

V Německu se demonstruje na velmi profesionální úrovni. O chaosu nemůže být na prostranství u nádraží Friedrichstrasse ani řeč; všichni odboráři vědí, kdy pískat a kdy zase tleskat, odznáčky, vesty a transparenty se jen blýskají; o perfektním zázemí čítajícím od chemických toalet až po perfektní zvukovou aparaturu, ani nemluvě...

"Kolegové z odborů jsou po právu naštvaní, že by měli pracovat až do 67ti. Už teď po tělesné stránce sotva zvládají dělat do 65ti. Navíc se podívejte, jak to na pracovním trhu vypadá - starší lidé stěží zavadí o práci a podniky právě tyhle lidi předčasně propouštějí. Máme tu 750 metrů transparentů; přijeli sem zaměstnanci loďařství z Flensburgu, oceláři z Porúří, ošetřovatelky z berlínské nemocnice Charité, tedy představitelé těch profesí, kterých se posun věkové hranice nejvíc dotýká."

Slova Claudie Falkové z odborové centrály DGB se málem ztrácejí v živé hudební produkci, která z protestní akce dělá spíš happening. Kdo vykřikováním hesel příliš potrápí hlasivky, může se odškodnit u stánků hned dvou berlínských pivovarů. U polní kuchyně se servíruje odborářská bramboračka a o pečené maso je taky solidní zájem: "Vidíte sám, co se tady děje. Přicházejí hladoví lidé a vidí, že tu není draho - klobása za dvě eura a karbanátek za 2,50; vyplatí se to, chutnají opravdu dobře, přesvědčte se!"

Účastníky demonstrace rozehřívají v chladném a deštivém počasí taky hrané scénky, pochopitelně na odborářská témata! Tady se třeba na střechu improvizované stavby snažil krkolomně vylézt postarší dělník o holi. To je třeba jedna z věcí, která odborářům na navrhované reformě nejvíc vadí.

"Vidím to každý den na staveništích, jak neskutečně tvrdě tam lidé pracují. To nejsou žádní playboyové, kteří vydělávají peníze poskakováním po jevišti. Dřou se dnem i nocí, jestli mrzne nebo je třicet ve stínu. Takhle to jde 40 let. Copak je možné, aby pracovali ještě déle?! Už v pětačtyřiceti mají zničené kosti," rozčiluje se Berlíňanka středního věku s odznáčkem odborového svazu ve stavebnictví na hrudi a přilbou na hlavě.

Je vůbec pozoruhodné, že většiny lidí, která na protestní akci dorazila, se nová hranice pro odchod do důchodu už netýká. Naopak mladíka z města Halle se "novinka" ministra práce Münteferinga a dalších týká až moc. "Je moc dobře, že sem přišlo demonstrovat i tolik starších odborářů. Pro mě, jakožto člena odborů bylo samozřejmé, že když jsem měl trochu času, tak jsem taky dorazil. Je pravda, že německá populace stárne, ale hlavní problém vidím v nedostatku pracovních míst. Není možné řešit situaci tak, že budete nutit důchodce lézt po krovech, to je proti zdravému rozumu a to musíme zdůrazňovat."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme