Do nepálské vesnice Selang dorazí pomoc ze sbírky ČRo, děti dostanou zimní bundy

Společnost Člověk v tísni dnes do nepálské vesnice Selang přiveze poslední část materiálu, určenou pro více než devět stovek domácností. Pomoc je možná díky sbírce Českého rozhlasu Pomáhejte s námi Nepálu. 905 domácností už dostalo balíky vlnitého plechu na stavbu provizorních obydlí, stejně tak panty, hřebíky, dráty a další stavební materiál. Dnes přivezou nákladní auta do vesnice 1107 dětských zimních bund. Distribuci zdržel katastrofální nedostatek pohonných hmot v Nepálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepálská vesnice Selang, jedno z míst kam putuje pomoc ze sbírky Českého rozhlasu. Na snímku rodina Guna Lamy | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Vesnice Selang – to jsou desítky osad a samot roztroušených po celém horském hřebeni. Před zemětřesením tady žilo na 600 rodin. Lidé z údolí často zavalených kamennými lavinami a sesuvy půdy museli zcela opustit své domovy.

Nepálská vesnice Selang, jedno z míst kam putuje pomoc ze sbírky Českého rozhlasu | Foto: Jaromír Marek

Stejně jako paní Suna Maja. Do zemětřesení žila v domku dole pod svahem. Teď spolu se sousedy přežívá v přístřešku. Zachránila jen holý život. Nemá vlastní střechu nad hlavou, jídlo, zásoby ani peníze.

Na dosud neobydleném horském hřebeni se usadili lidé ze vzdálenějších vesnic. Tady si postavili jakousi osadu z igelitu a plachet. Je jasné, proč tady dosud nikdo nebydlel. Hřeben leží v nadmořské výšce přes 2000 metrů.

Nepálská vesnice Selang, jedno z míst kam putuje pomoc ze sbírky Českého rozhlasu | Foto: Jaromír Marek

Tupotur Lama je jeden z mnoha, kteří se tu krátce po zemětřesení usadili. Jeho vesnice byla zcela zničena. Mnoho lidí tam prý zemřelo. V celém narychlo zbudovaném táboře je nezvyklé ticho. Vysvětlení je prosté – lidé dokázali zachránit své životy, ne ale už svá hospodářská zvířata.

Nepálská vesnice Selang, jedno z míst kam putuje pomoc ze sbírky Českého rozhlasu | Foto: Jaromír Marek

Kališi popisuje, že o část dobytka přišli hned při zemětřesení. Další zahynul v sesuvech půdy cestou do bezpečí. Teď jde podle něj hlavně o to, aby lidé přežili zimu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme