Do Nepálu míří světová pomoc. Česká vláda bude o pomoci jednat

Situace v Nepálu je po sobotním zemětřesení kritická. V některých místech jsou přerušené dodávky elektřiny i vody, mnoho oblastí je zcela odříznutých od světa. Přírodní katastrofu, která zasáhla Nepál a okolní země, nepřežilo nejméně 2500 lidí. Oblast navíc i dnes zasáhly další otřesy. Do postiženého regionu míří pomoc z Německa, Číny, Indie, Pákistánu i Spojených států. Česká vláda bude o pomoci jednat zítra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Nepálu také míří týmy německé charitativní organizace ISAR

Do Nepálu také míří týmy německé charitativní organizace ISAR | Zdroj: Reuters

Tragédie vyvolala v zahraničí vlnu solidarity a do postižené oblasti míří pomoc ze všech koutů světa. Po ničivém zemětřesení přislíbilo pomoc nepálské vládě například Německo. Z Frankfurtu nad Mohanem odletěli na místo katastrofy speciálně vycvičení záchranáři.

Německá nevládní organizace ISAR, která se specializuje na pomoc v oblastech postižených zemětřesením, vyslala leteckým speciálem do Nepálu 52 záchranářů.

„Do Nepálu odjíždí kompletní záchranný tým a také skupina zdravotníků. Chceme pomoct s prohledáváním trosek a vyprošťováním zraněných, i s potřebnou lékařskou péčí,“ potvrdil ředitel ISAR Thomas Lackamnn.

V týmu jsou také psovodi a experti se zaměřovací technikou na vyhledávání zasypaných lidí. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila nepálské vládě soustrast a slíbila, že Německo podle svých sil postižené zemi pomůže.

Nejrychleji zareagovala sousední Indie, která už včera do země poslala letadlo s experty a zásobami. „Do Káthmándú jsme vyslali letadlo se 40 specialisty a třemi tunami zásob,“ informoval indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar s tím, že letadlo s pomocí nebylo poslední.

Indie posílá do Nepálu zdravotnický materiál, který rychle dochází. Zdravotnická zařízení nezvládají nápor pacientů a pomoc v odlehlejších oblastech je pořád problematická, proto v nich chtějí Indové a Pákistánci vybudovat polní nemocnice.

Součástí pomoci jsou také potravinové balíčky, voda, stany a další potřebné věci. Do země už také dorazil dvaašedesátičlenný tým čínských záchranářů.

Zemětřesení v Nepálu nepřežilo nejméně 2500 lidí. Oblast zasáhla nová vlna otřesů

Číst článek

Pomoc nabídla i řada dalších států a humanitárních organizací. Například Spojené státy do Nepálu posílají záchranné týmy a poskytnou zemi finanční prostředky v hodnotě 25 milionů korun.

Peníze přislíbila Itálie, Norsko a Velká Británie. Evropská komise oznámila, že okamžitě uvolní na pomoc tři miliony eur, tedy zhruba 81 milionů korun. Mezinárodní měnový fond dnes uvedl, že je připraven poslat do země tým, který by posoudil finanční potřeby země.

Do země míří také týmy Lékařů bez hranic. „V tuto chvíli vysíláme celkem osm týmů, z toho asi nejzásadnější jsou čtyři týmy, které cestují z indického státu Bihár a jsou už na hranici s Nepálem. Cestují po zemi, protože letiště v Káthmándú je uzavřené,“ popsala mluvčí české sekce organizace Lékaři bez hranic Míla Janišová.

Do oblasti vezou nepotravinové balíčky, které obsahují přístřešky, léky a zdravotnický materiál.

Solidaritu dnes vyjádřil například i papež František. Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se sešly tisíce lidí. Papež František je vyzval ke společné modlitbě za oběti a prosil o soucit se všemi zraněnými.

Pomoc z Česka

Do Nepálu vyráží také tříčlenný tým organizace Člověk v tísni, která uvolní až milion korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni a uspořádala sbírku na pomoc oblastem poničeným zemětřesením.

Čísla sbírkových účtů:
Namasté Nepál: 129929929/0600, variabilní symbol 1234
Člověk v tísni SOS Nepál: 54333345/0300
Český červený kříž: 333999/2700, variabilní symbol 1504
ADRA: 66888866/0300, variabilní symbol 380
ADRA také spustila DMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 87777 (cena jedné DMS je 30 korun)

„Tým by měl být na místě v pondělí odpoledne. Okamžitě by měl vyrazit mimo údolí Káthmándú, kam se doposud soustředí veškerá pozornost a pomoc, a dostat se do epicentra zemětřesení, což je asi 80 kilometrů západně od Káthmándú,“ řekl Marek Štys, vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni.

Sbírky vyhlásilo i mnoho dalších humanitárních organizací. První vyhlásilo v Česku sdružení Namasté Nepál, které v Nepálu staví školy. Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, která na pomoc uvolnila už 400 tisíc. Její pracovníci z pobočky v Káthmándú jsou už v terénu.

Finanční prostředky na pomoc oblastem postiženým zemětřesením shromažďuje také Český červený kříž, který ale do postižené oblasti své lidi posílat nebude.

České úřady nemají kontakt s 34 českými občany, kteří byli v době zemětřesení v Nepálu

Číst článek

„Nebylo by to účelné a nebyli jsme o to mezinárodní federací, která tu pomoc organizuje, ani požádáni, abychom přímo vysílali lidi. Vzhledem k té vzdálenosti je mnohem vhodnější finanční pomoc, protože vysílat tam někoho z České republiky, kdo oblast nezná, by nemělo smysl,“ vysvětlil prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Do země jsou připravení vyrazit i lékaři a sestry Trauma teamu České republiky, kteří působí při Fakultní nemocnici v Brně. Čekají na pokyny od vlády, která bude o pomoci postiženým oblastem jednat zítra.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky Česká republika postižené zemi pomůže a ministerstvo zahraničí se události věnuje.

„Používáme naši konzulární síť k tomu, abychom postupně kontaktovali české občany v regionu. Snažíme se zajistit jejich dopravu do České republiky,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

„Je tam poměrně velká koncentrace Čechů, vzhledem k tomu, že vrcholí horolezecká sezóna. Řada Čechů je tam na turistických nebo horolezeckých výpravách. Snažíme se zjistit, jestli se někomu něco nestalo nebo nepotřebuje pomoc,“ dodal český premiér.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme