Do nového amerického prezidenta vkládá velké naděje německá kancléřka

Za "velkou hodinu" označila dnešní inauguraci Baracka Obamy německá kancléřka Angela Merkelová. Ta od nové americké administrativy očekává intenzivnější spolupráci s Evropou. Důraz přitom klade na překonání dopadů současné hospodářské krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Angela Merkelová v rozhovoru pro televizi ARD vyjádřila naději, že si s novým americkým prezidentem budou vzájemně naslouchat. Přijímaná rozhodnutí pak podle kancléřky mají vycházet z předpokladu, že žádná jednotlivá země nemůže problémy světa vyřešit sama.

Narážela tak na proslov, který Barack Obama před zraky dvou set tisíc lidí přednesl v létě loňského roku v centru Berlína. Merkelová přivítala oznámení nového amerického prezidenta, že hodlá navázat rozhovory s Íránem ohledně jeho jaderného programu.

Šéfka spolkové vlády zároveň věří ve zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem. Pro zvládnutí světové hospodářské krize je podle Angely Merkelové potřebné, aby se Amerika vzdala části své suverenity ve prospěch mezinárodních organizací a aby se podřídila mezinárodním pravidlům pro dohled nad finančními trhy.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme