Do obléhaných syrských měst dorazila další humanitární pomoc. Místní trpí podvýživou

Do několika obležených měst v Sýrii dorazily nákladní vozy s humanitární pomocí. Jejich obyvatelé trpí podvýživou i nedostatkem léků a desítkám tisíc lidí tam podle OSN hrozí smrt hladem. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun označil obléhání za válečný zločin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanitární konvoj pro Madájá vyrazil dopoledne z Damašku

Humanitární konvoj pro Madájá vyrazil dopoledne z Damašku | Zdroj: Reuters

Konvoj 44 vozů s pomocí přijel do Madájí. Náklad od Červeného kříže a syrského Červeného půlměsíce se skládal hlavně z pšeničné mouky, léků a hygienických potřeb.

Stejné věci pro zhruba 40 tisíc obyvatel města přivezl v pondělí i první konvoj OSN. Podle Červeného kříže by tam mohla v neděli další auta dopravit pohonné hmoty.

Přehrát

00:00 / 00:00

V syrské Madáji zemřelo za měsíc hladem 32 lidí. Více s Naďou Aliovou, koordinátorkou programů v Sýrii a Iráku z organizace Člověk v tísni

Dalších 21 vozů s pomocí přijelo také do dvou šíitských vesnic Fúa a Kafrajá na severu Sýrie, kde je v povstaleckém obležení zhruba 20 tisíc lidí.

Syrská organizace pro lidská práva sídlící v Londýně uvedla, že v Madájí zaznamenala 32 úmrtí spojených s podvýživou a nedostatkem léků. Nejméně 13 lidí podle ní zemřelo v obcích Fúa a Kafrajá.

„Ti lidé nemohou ven, žádná pomoc se nemůže dostat dovnitř, záleží na neprodyšnosti obležení. Někde je možné něco propašovat, ale velmi nárazově. Pokud nedojde k tomu, že se strana, která oblast drží v obklíčení, uvolí k tomu, pustit do oblasti nějakou pomoc jako teď v případě Madáji, tak je to opravdu velký problém a ti lidé hladoví, nemají přístup k lékům a další materiální pomoci,“ říká Naďa Aliová, koordinátorka humanitárních programů v Sýrii a Iráku z organizace Člověk v tísni.

Schůzka Rady bezpečnosti OSN

Kvůli obléhání měst v Sýrii, kde už bezmála pět let zuří občanská válka, se má dnes sejít Rada bezpečnosti OSN. O svolání mimořádné schůzky požádaly Francie, Británie a Spojené státy.

Podle francouzského velvyslance při OSN je cílem upozornit svět na humanitární drama v Madáji a dalších obléhaných městech. Schůzka by podle něj také měla přispět k přípravě mírových rozhovorů mezi syrskou vládou a opozicí, které mají začít 25. ledna v Ženevě.

O pět dní dříve mají o syrském konfliktu jednat v Curychu také ministři zahraničí Ruska a Spojených států.

Stovky tisíc lidí v obležení

Obléhací taktiku znovu ostře odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Obléhání je podle něj daleko horší než držet někoho jako rukojmího, protože ten alespoň dostane najíst.

„Týmy OSN se staly svědky otřesných scén - staří lidé i děti, ženy i muži jako kost a kůže. Byli pohublí, těžce podvyživení a tak slabí, že mohli sotva chodit,“ řekl.

„Používání hladovění jako zbraně je válečný zločin. Dopouštějí se ho spolu s dalšími ukrutnostmi všechny strany konfliktu včetně vlády, která má hlavní odpovědnost za ochranu Syřanů. Okolní státy v regionu i mimo něj, které mohou něco změnit, musejí tlačit na to, aby byl v celé Sýrii zajištěn volný přístup humanitární pomoci.“

V obležených oblastech v Sýrii je na 400 tisíc lidí. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová žádá, aby se česká armáda stala výhradním distributorem humanitární pomoci Evropské unie v Sýrii. Podle Nadi Aliové je tato představa nerealistická a nadsazená:

„Naše ambasáda má dosah pouze na území, která jsou kontrolovaná režimem, což je v současné době zhruba čtvrtina až třetina syrského území. Ani si nemyslím, že by naše nebo jakákoli jiná ambasáda měla kapacitu zajišťovat samotnou distribuci humanitární pomoci. To, jak by se pomoc měla rozdělovat, by mělo být založeno na průzkumech terénu a skutečných potřebách. Je tu i hledisko zatíženosti každé ambasády.“

„To ale neznamená, že by se naše ambasáda neměla snažit využít dobrých vztahů s Damaškem a aktivně se podílet na vyjednávání přístupu do obležených oblastí, vyjednávat a zaštiťovat prostor a působení pro humanitární organizace obecně,“ dodává.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme