Do Osvětimi přijíždějí i bývalí vězni

Polské město Osvětim se chystá na vzpomínkové akce k 60.výročí osvobození koncentračního tábora, které zde nacisté v roce 1940 zřídili. Do Osvětimi příjíždí řada politiků a hlavně ti, kteří hrůzy vyhlazovacího koncentračního tábora přežili. Bývalí vězni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koleje smrti

Koleje smrti | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Pan Jerzy Kowalewski se do Osvětimi dostal na počátku války. Stavěl baráky v sousedním táboře v Brzezince. Na jaře 1942 se stal součástí pseudolékařského experimentu. Byl nakažen tyfem. Při likvidaci tábora na podzim 1944 měli všichni svědci takových pokusů zemřít v plynových komorách. "Mne ale kamarádi vyvedli z nemocničního bloku a ukryli v jiném. Odtamtud pak vypravili první trasport vězňů na západ. Díky tomu jsem se já jediný z tisíce, na kterých prováděli pokusy, zachránil," říká pan Jerzy. Dnes se do Osvětimi vrací, aby prováděl turisty po táboře.

"Vždy to znovu prožívám. Vrací se mi to jako kdybych se znovu díval na ten samý film. Když vejdu do tábora a vidím první baráky, znovu cítím ten strašný zápach spálených těl. Víte, pro mne je to jako zlý sen, ale slíbil jsem těm, kteří už dnes nežijí, že dokud mi na to síly stačí, budu to dělat. Budu lidem říkat pravdu."

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme