Do Osvětimi se sjeli politici ze 40 zemí

Svět si dnes připomíná hrůzy, kterými musely projít stovky vězňů nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Dnes je tomu právě 60 let, kdy do jeho bran přijela Rudá armáda a osvobodila hrstku vězňů, která z více než milionů lidí v táboře přežili. Do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka přijel na oslavy 60. výročí osvobození i ruský prezident Vladimir Putin. Ve svém projevu v krakovském divadle Juliusze Slowackiego uvedl, že terorismus je stejným zlem jako holokaust.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncentrační tábor Osvětim

koncentrační tábor Osvětim | Zdroj: ČTK

"Prvními, kdo na vlastní oči uviděli nacistická zvěrstva, byli sovětští osvoboditelé," připomněl Vladimir Putin a dodal, že vojáci Rudé armády, kterých v Polsku padlo 600 tisíc, zachránili před likvidací nejen zbylé Židy, ale také jiné národy, které podle nacistické ideologie čekal stejný osud jako Židy, slovanské národy. Ruský prezident varoval před antisemitismem, nacionalismem a xenofobním myšlením. "Zárodky těchto nemocí bohužel nejsou zničeny, a to ani v naší zemi, která pro vítězství nad fašismem a pro záchranu židovského národa udělala nejvíce," přiznal Vladimir Putin. "Dokonce i v naší zemi se tyto nemoci projevují. Stydím se za to."

Promluvil i americký viceprezident Dick Cheney. Připomněl, že k holocaustu nedošlo někde v odlehlé divočině, ale přímo v srdci civilizovaného světa. Jako iniciátory a vykonavateli byli často lidé vzdělaní a s dobrým vychováním. Neměli ale svědomí. A tam, kde svědomí chybí, neexistují pro zločiny žádné hranice. "Antisemitismus začíná slovy, ale málokdy slovy končí, to si musíme zapamatovat. Nesnášenlivost a nenávist musí být zastavena dříve než se změní ve válku," prohlásil americký viceprezident. Ruský prezident Vladimir Putin toto nebezpečí konkretizoval. "Současná civilizace čelí neméně strašné hrozbě. Štafetu katů v černých mundůrech převzali teroristé, kteří mají stejně paranoidní cíl jako nacisté. Na cestě k němu likvidují všechny, kteří neodpovídají jejich kritériím," řekl Vladimir Putin a dodal, že zachránit naši civilizaci můžeme jen v případě, že pomineme podružné spory a sjednotíme se v boji s tímto nepřítelem.

Upomínková shromáždění těch, kdo přežili koncentrační tábor Osvětim, se konají po celém světě, mezi nimi v Londýně. V Osvětimi dnes královnu zastupuje její syn princ Andrew a vládu ministr zahraničí Jack Straw. Královna s manželem princem Filipem se zúčastní dvou setkání s bývalými vězni koncentračního tábora Osvětim ve Svatojakubském paláci a ve Westminsterské síni londýnského parlamentu. Mezi 150 bývalými vězni z Osvětimi, kteří tam budou, je také 82letá paní Zdena Fantlová, rodačka z Blatné v jižních Čechách, a autorka vysoce ceněné knihy Klid je síla, řekl tatínek. Londýnských akcí se účastní více než tisíc hostů, kteří dostali pozvání od královny. Reportáže s rozhovory pamětníků Osvětimi přinášejí všechny britské noviny, a o dnešních akcích bude informovat televize BBC v hodinovém pořadu dnes večer.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme