Do Pákistánu míří česká pomoc

Spacáky, deky, obvazy, léky a pilulky na úpravu vody posílá do Pákistánu Česká republika. Materiální humanitární pomoc má odletět do zemětřesením postižených oblastí pozítří prostřednictvím leteckého mostu Severoatlantické aliance.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánská dívka

Pákistánská dívka | Foto: AFP | Zdroj: AFP

"Naši pomoc bychom měli tento týden ve středu dopravit do Remsteinu, kde bude naložena do letadel a letecky přepravena do Pákistánu," řekl náčelník štábu Hasičského záchranného sboru Luděk Prudil.

Zároveň doplnil, že Česká republika posílí počet záchranářů v Pákistánu. Zítra večer odletí do Islámábádu další armádní speciál se zdravotnickým materiálem a lékaři. Ti vystřídají tři své kolegy. Na místo neštěstí se dopraví také dalších sedm záchranářů. Podle Prudila česká jednotka ve městě Rawalakot řeší především lehčí poranění.

"Střídají tým z Úrazové nemocnice Brno, protože jsme původně předpokládali, že budou probíhat operační úkony, ale převážná část činnosti je zaměřena na ošetřování dříve způsobených zranění, infekce, střevní problémy a podobně," dodal.

Pákistán ovšem zřejmě čeká další vlna úmrtí lidí po zemětřesení. Varují před tím lékaři, podle kterých v nedostupných horských vesnicích stále zůstává řada zraněných bez pomoci. Do oblasti se chystá vyslat dětskou ambulanci liberecká humanitární organizace Hand for Help.

Zdravotníci ale stále ještě shánějí potřebné peníze. Podle mluvčí společnosti Jany Aichlerové chybí 20 milionů korun. "Zprávy jsou ze dne na den horší a horší. Myslíme si, že ta katastrofa je daleko horší, než byla po cunami. Zatím jsme ještě optimisty a myslíme si, že bychom mohli odjet do konce tohoto měsíce," upřesnila.

Společnost Hand for Help, o jejíž pomoc požádala pákistánská vláda, proto vyhlásila sbírku. Podle Aichlerové bude sbírka probíhat i v ulicích měst pomocí dobrovolníků s pokladničkami. "Budeme se snažit, aby pokladničky byly rozmístěny ještě v tomto týdnu, protože to velmi spěchá," řekla mluvčí. Číslo konta humanitární sbírky je 986 986 389/0800.

Lenka Šumová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme