Do Perského zálivu míří další vojenská technika

Spojené státy v lednu výrazně posílí svou vojenskou přítomnost v Perském zálivu, kde rozmístí další tisíce vojáků, bojové letouny, letadlové a další válečné lodi. S odvoláním na sdělení představitelů Pentagonu to uvedla agentura AFP. Těsně před Vánocemi podepsal příkaz o tomto posílení jednotek ministr obrany Donald Rumsfeld.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enterprise CVN-65

Doposud se hovořilo o rozmístění dalších padesáti tisíc mužů, ale nakonec to bude asi více - soudí AFP. Dosavadní spekulace o termínu zahájení případného úderu na Irák označují za nejbližší termín konec ledna a za nejpozdější konec února.

Případná válka proti Iráku by přišla na padesát až šedesát miliard dolarů by přišla případná válka proti Iráku - spočítal to americký Úřad pro řízení a rozpočet. Jeho ředitel Mitch Daniels upozornil, že se jedná o částku menší než původně odhadoval Bílý dům.

Současně však neprozradil, jestli se jedná o náklady na bleskovou válku nebo na dlouhodobý konflikt. Nevysvětlil ani, proč odhaduje, že by náklady na případný dnešní konflikt s Irákem byly nižší než byly náklady na válku v Zálivu v roce 1991.

Od zítřka vstoupí v platnost nová protiteroristická bezpečnostní opatření na amerických letištích. Všechna registrovaná zavazadla budou muset být před naložením do nákladního prostoru prohlédnuta a prozkoumána detektory na výbušniny. Každé zavazadlo, které způsobí poplach nebo bude obsahovat podezřelý předmět, bude nutné ručně prohlédnout. Nová opatření tak zkomplikují a zpomalí odbavení.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme