Do Petrohradu se sjíždějí účastníci summitu G20. Větší protesty antiglobalistů se neočekávají
Summity skupiny nejrozvinutějších zemí světa G20 obvykle provázejí velké protesty odpůrců kapitalismu, komerce a globalizace. Letošní schůzka G20 se koná v ruském Petrohradu a organizátoři udělali vše pro to, aby se historické ulice severní ruské metropole nezměnily v místa pouličních bitev.
Radikální skupiny ze západu v Petrohradu chybí mimo jiné zřejmě proto, že nedostaly víza. V Rusku je pak sice řada místních radikálních organizací, summit se ovšem nekoná v historickém centru města, ale v blízkosti Petrodvorce, bývalého carského sídla na břehu Finského zálivu.
Petrodvorec je obklopen z jedné strany mořem a z druhé obrovskými zahradami, přístupové cesty policie uzavřela, takže se do blízkosti paláce nikdo nedostane.
Přípravy na schůzku G20 sleduje v Petrohradu ruský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.
Bezpečnostní opatření jsou mimořádně přísná, policisté jsou v pohotovosti, hlídají mimo jiné i ulice, křižovatky nebo stanice metra kvůli obavám z teroristických útoků.
Obyvatelé Petrohradu se kvůli summitu potýkají s dopravními komplikacemi souvisejícími s průjezdy prezidentských a vládních kolon.
Londýnští aktivisté žádají Camerona, aby na summitu G20 upozornil na zneužívání práv gayů a leseb v Rusku
Číst článek
Do severní metropole Ruska dorazí přední světoví lídři, chybět nebude ani německá kancléřka Angela Merkelová nebo americký prezident Barack Obama, který se s ruským protějškem Vladimirem Putinem sejde zřejmě pouze v kuloárech. Oficiální schůzku s ruským prezidentem šéf Bílého domu odmítl kvůli kauze Snowden.
Prestižní summit přišel Rusko na dvě miliardy rublů, což je zhruba přes miliardu korun. Obyvatelům Petrohradu po něm zůstane kus nově vybudované cesty v okolí letiště Pulkovo.