Do Polska po 24 letech míří rudoarmějci. Jde o provokaci Kremlu, tvrdí tajné služby

Vojáci Rudé armády, kteří v časech komunismu sloužili v Polsku, vyrážejí k našim severním sousedům „bránit“ sovětské pomníky. Relikty z období Polské lidové republiky od dubna po stovkách mizí z ulic, veteránským spolkům i Kremlu se to příčí. Polské tajné služby považují sjezd „polsko-ruského přátelství“ za provokaci Kremlu, píše deník Gazeta Wyborcza.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští Noční vlci vyrazili na každoroční jízdu do Berlína | Foto: Martin Dorazín

Vysloužilí rudoarmějci míří do Borného Sulinowa, místa, které se po roce 1945 stalo sovětským státem ve státě. Ve městečku v severozápadním Polsku bydlelo do roku 1992 na 15 tisíc sovětských vojáků i s rodinami. Dokonce až do roku 1989 nebyla oblast na mapách.

Teď se na místo Rusové poprvé od odchodu jednotek vrací. V Borném se mají potkat s rodinami a s Poláky z proruských organizací. Dají taky najevo, že se jim likvidace „sovětských stop“ v Polsku nelíbí.

Organizátorem srazu je sdružení Kursk, které pečuje o vojenské hřbitovy a místa spojená s Rudou armádou a rovněž „bojuje s rusofobií“. Na internetu sdružení aktivně vystupuje proti NATO a Ukrajině.

Polské tajné služby mají podezření, že je spolek financován penězi Kremlu a že sjezd není náhoda. Podle zdroje Gazety Wyborczej má být akce reakcí na to, že Poláci do země v květnu nevpustili motorkářský klub Noční vlci.

Bývalé důstojnické kasíno v Borném Sulinowě | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

V Borném má být umístěno několik stovek soch symbolizujících komunistickou éru. Na bývalém letišti kvůli tomu vzniká skanzen. Obec vidí ve svozu pomníků ze sovětských dob šanci na přilákání turistů.

Polské samosprávy musí do roku odstranit pomníky a přejmenovat místní názvy spojené s komunismem do poloviny příštího roku. Podle autorů zákona o dekomunizaci, který schválil polský parlament v dubnu, bude v Polsku přejmenováno až 1400 ulic.

Proti likvidaci pomníků Rusko bouřlivě protestovalo už v březnu. Moskva se obrátila se stížností k organizaci UNESCO, aby demontáž pomníků zastavilo.

Filip Harzer, Gazeta Wyborcza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme