Do prezidentského úřadu v Brazílii nastupuje poprvé v historii žena

V čele Brazílie ode dneška stojí Dilma Rousseffová. Úřadu se ujala po dvou funkčních obdobích populárního prezidenta Luly Poprvé tak má největší jihoamerická země v prezidentském úřadě ženu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka brazilské Dělnické strany (PT) Dilma Rousseffová počítá hlavně s hlasy chudých | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

„Chěla bych, aby se matky a otcové děvčat podívaly do jejich očí a řekli jim: Ano, žena může,“ prohlásila Dilma Rousseffová bezprostředně po zvolení a dodala, že se bude snažit, aby ženy pronikaly v brazilské společnosti na místa, kde dosud panují muži.

Dvaašedesátiletá dcera bulharského imigranta, bývalá disidentka a pozdější dlouholetá státní úřednice je schopná manažerka.

Její předchůdce, prezident Lula, který jí jako kandidátku své Strany pracujících vybral, ale stále má obrovskou popularitu.

Rousseffová tak bude muset vykročit z jeho stínu. Měla by prosadit daňovou reformu, posílit investice do infrastruktury a také zlepšit bezpečnost před mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2014 a olympiádou o dva roky později.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme