Do prezidentských voleb v USA zbývají už jen hodiny

Oba kandidáti na amerického prezidenta na poslední chvíli válčí o hlasy dosud nerozhodnutých voličů. Průzkumy před úterní volbou stále ukazují několikaprocentní náskok demokrata Baracka Obamy. Republikán John McCain ale ještě nic nevzdává a bojuje o klíčové státy, které musí získat, aby se dostal do Bílého domu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. McCain a B.Obama | Foto: United States Senate

Hned tři mítinky na jeden den si naplánoval v Ohiu Barack Obama, který v posledních dnech musel čelit i hrozbě atentátu. John McCain zase objíždí voliče v sousední Pensylvánii. Oba státy jsou důležité, protože dohromady nabízejí kandidátům velký počet volitelů, kteří nakonec amerického prezidenta formálně vybírají.

Pro McCaina přitom platí, že přinejmenším v Ohiu musí uspět, jinak prohrál. Žádný republikán se nedostal do Bílého domu, aniž by si nepřipsal vítězství v tomto lidnatém státě. Zatím může McCaina těšit první výhra - v Izraeli, kde pro něj v předstihu hlasovaly tři čtvrtiny tamních Američanů.

Poslední celostátní průzkum dává Obamovi skoro sedmiprocentní náskok. I když McCainův tým argumentuje vlastními průzkumy, podle kterých se ztráta republikánů snižuje, v nejdůležitějších státech přesto McCain zaostává.

Respektovaný Gallupův ústav k nejnovějším číslům dodává, že v posledních dnech před volbami se průzkumy od skutečných výsledků liší jen málokdy Přesto Obamův tábor nechce propadnout euforii a opatrně vzkazuje: ,Uvidíme v úterý'.

Vojtěch Berger, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme