Do Řecka letos připlulo přes 60 tisíc uprchlíků. Země požádala EU o pomoc

Řecko se zmítá ve finanční krizi a do země navíc dál míří tisíce imigrantů. Od začátku roku jich hlavně z Turecka připlulo už více než 60 tisíc. Atény proto žádají Evropskou unii o pomoc. Řekové se také obávají, že mezi běženci jsou i radikální muslimové, kteří je mohou ohrozit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánští uprchlíci se chystají překročit hranice do Maďarska

Afghánští uprchlíci se chystají překročit hranice do Maďarska | Zdroj: Reuters

Žena zahalená v šátku pere u hydrantu prádlo. Z gumové hadice napojené na kovovou trubku se občas napije i některé z malých dětí pobíhajících okolo.

Slunce nelítostně praží, většina uprchlíků se proto schovává do stínu stromů i keřů, nad kterými se line zápach jako ze špatně udržovaných veřejných záchodků. Mobilních toalet je totiž v aténském parku Pedion Areos žalostně málo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecko nezvládá nápor uprchlíků. Letos jich připlulo už přes 60 tisíc. V Řecku natáčel zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš

„Už nemáme žádné peníze. Za převoz z Turecka jsme zaplatili 2000 dolarů. Teď jen čekáme a nevíme, jak se dostaneme dál. Jen kdyby byla nějaká práce," rozhodí rukama jeden z afghánských Tádžiků posedávajících pod vzrostlou palmou.

Z jeho mobilu se line oblíbená písnička, kterou občas přehluší cikády. Jinak tu panuje klid.

Ruch velkoměsta v rozlehlé zahradě se zdá být neuvěřitelně daleko. Nacházíme se přitom v centru hlavního města, přes které míří tisíce běženců, hlavně z Afghánistánu, Iráku a Sýrie.

„V Kábulu útočí Taliban, v zemi jsou i bojovníci Islámského státu, všude jen problémy. Do Evropy utíkáme proto, že třeba do Saúdské Arábie nemůžeme, ta naopak teroristy podporuje," vysvětluje čtyřicetiletý muž.

Obavy z radikálních muslimů

Mnozí z imigrantů stráví v Aténách jen pár dnů, maximálně několik týdnů. Chtějí se dostat dál, do Německa nebo Skandinávie. V Řecku, které se potýká s finanční krizí, se pomoci příliš nedočkají. Mezi samotnými Řeky navíc stoupá odpor vůči přílivu dalších běženců.

„Ano, můžeme uzavřít naše hranice, ale nejsme zločinci. Nemůžeme je nechat, aby se utopili. Jsme lidé, těžko bychom s takovýmto pocitem mohli žít. Ale jak to vše zastavit, to nevíme,“ povzdychne si padesátiletá obyvatelka Atén. Obavy z radikálních muslimů neskrývá.

„Ještě nejsou nebezpeční. Ještě nedostali příkaz zaútočit, ale může se to stát. Pak bude nejen Řecko, ale i celá Evropa v koncích," říká za souhlasného manželova přikyvování. Oba mne pak posílají na náměstí Omonia, ať se prý přesvědčím.

„Mám rád Taliban. Taliban je světlo islámu,“ svěřuje se mi afghánský mladík posedávající nedaleko vstupu do metra.

Přiznává také, že do Řecka přijel jen kvůli penězům. Ještě se mne zeptá, zda nechci koupit hašiš, to už ho ale ostatní odvádějí pryč se slovy, že jsem novinář, ať už nic neříká.

Robert Mikoláš, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme