Do řeckých i španělských ulic vyšli lidé nespokojení s úspornými opatřeními

Řecké i španělské odbory vyzvaly občany k dalším demonstracím. V Řecku zaplavili lidé ulice na protest proti úsporným opatřením vlády, ve Španělsku vyjádřily statisíce protestujících nesouhlas s reformou zákoníku práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti reformě zákoníku práce protestovali v Barceloně a dalších městech

Proti reformě zákoníku práce protestovali v Barceloně a dalších městech | Zdroj: ČTK

Nejvíce Řeků se shromáždilo na náměstí Syntagma v Aténách, demonstrovalo se však i v jiných řeckých městech.

K protestům vyzvala parlamentní levicová strana Syriza, komunisté a mimoparlamentní levicové strany. Přidali se k nim i motorkáři a Hnutí rozhořčených.

Odboráři kritizují mezinárodní půjčku prosazovanou řeckou vládou jako jediné možné řešení. Podle nich se země zadluží na dalších 40 let a bude si muset dále půjčovat na splácení úroků. Evropské požadavky jsou prý nesplnitelné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Aténách Pavla Smetanová informuje o průběhu demonstrace

Vládní varování před bankrotem považují Řekové za nafouknutou bublinu a domnívají se, že je spíše potřeba podporovat řeckou ekonomiku, řecké produkty a nedovážet všechno ze zahraničí. Vystoupit z eurozóny přitom nechtějí.

Řecká vláda je přesvědčená, že konečné rozhodnutí o poskytnutí další finanční půjčky zemi padne už zítra.

Španělé se bojí ještě větší nezaměstnanosti

Reforma zákoníku práce, kterou chce španělská vláda čelit nezaměstnanosti, se střetla s velmi odmítavým postojem pracujících i nezaměstnaných, odborů a opoziční socialistické strany. Výsledkem jsou dnešní protestní pochody, které odbory svolali do 57 největších španělských měst.

V Madridu dorazili demonstranti na centrální náměstí Puerta del Sol, kde odboráři přečetli manifest.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech ve Španělsku telefonovala spolupracovnice ČRo Ľubica Zlochová

Protireformních pochodů se zúčastnily statisíce lidí – v Madridu více než 500 tisíc, v Barceloně přes 400 tisíc, další desítky tisíc ve Valencii, Zaragoze, Seville, Alicante a dalších městech.

Odboráři byli s účastí spokojeni a svolali další protest na 29. února. O uvažované generální stávce ještě není rozhodnuto.

Naděje, že eurozóna schválí druhý záchranný program pro Řecko, roste

Číst článek

Mnoho Španělů si myslí, že tvrdá reforma je útokem na základní práva pracujících. Bojí se, že pro zaměstnavatele bude nyní snadnější propouštět, snižovat platy a že reforma přinese ještě větší nezaměstnanost.

Navzdory protestům španělská vláda ve svých reformních krocích nehodlá ustoupit.

Ľubica Zlochová, Lucie Maňourová, Soňa Dorňáková Stamu, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme