Do Říma se sjíždějí kardinálové na volbu nového papeže. Zákulisní jednání jsou v plném proudu

Do Říma míří 117 kardinálů kvůli volbě nástupce Benedikta XVI., který se rozhodl proti zvyklostem církve dobrovolně abdikovat. Co nejrychlejší svolání konkláve podporuje řada z nich. Mezitím se ve Vatikánu již rozjela kuloárová jednání o nové hlavě katolické církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mniška ukazuje na komín nad Sixtinskou kaplí, z něhož vychází bílý kouř oznamující věřícím, že právě byl zvolen nový papežem kardinál Joseph Ratzinger | Zdroj: Reuters

O termínu konkláve bude shromáždění kardinálů jednat už po neděli, volba 226. papeže může začít už za týden.

„Na celém světě není obdoba takové volby, demokratické a nezávislé,“ tak hodnotí volbu papeže kardinál Miloslav Vlk, který se konkláve zúčastnil v dubnu 2005.

Tehdy se hlavou katolické církve stal Benedikt XVI. Celý svět se tuto novinu dozvěděl díky bílému kouři vypouštěnému z komína Sixtinské kaple, kde konkláve zasedá. Stejným způsobem se bude vybírat i jeho nástupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o přípravách k volbě nového papeže zjišťoval redaktor ČRo Robert Mikoláš

„Ten moment nejsilnější je, že každý je před bohem sám, se svým svědomím, se svou myšlenkou, se svým nápadem,“ popisuje kardinál Vlk.

Na druhé straně však již probíhají zákulisní jednání. Za zdmi Vatikánu existuje několik mocných lobby, podle italských médií dokonce i homosexuálních, proti nimž Benedikt XVI. vystupoval.

Katolickou církev nedávno zasáhla řada skandálů, ať už šlo o sexuální zneužívání nezletilých kněžími nebo kauzu Vatileaks a podezření, že se Vatikán dopouští praní špinavých peněz.

Nástupce Benedikta XVI. proto čeká nelehká role a množí se i hlasy, že katolická církev potřebuje ráznějšího a také mladšího papeže.

Zvolen by jím mohl být i některý z afrických či amerických kardinálů, jak říká newyorský arcibiskup Timothy Dolan, který sám patří mezi adepty na uvolněný Svatý stolec. Oprávněnost tohoto nároku si uvědomuje i kardinál Dominik Duka.

„Zcela jistě vidíme, že tomu tak je, a kardinál Turkson jaksi naznačuje, že tři čtvrtiny církve také sní o tom mít svého papeže. Ale na druhé straně si myslím, že církev je připravená respektovat papeže z kteréhokoli kontinentu,“ říká Duka.

Velké šance má však opět i evropský kandidát, milánský arcibiskup Angelo Scola. Český kardinál zatím žádnou přesnou představu o svém favoritovi nemá.

Robert Mikoláš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme