Do Ruska cestujte jen v nutných případech, vyzývá ministerstvo zahraničí Kyrgyzstánu svoje občany

Ministerstvo zahraničí Kyrgyzstánu doporučilo občanům této středoasijské země, aby odložili případné cesty do Ruska. Stalo se tak po teroristickém útoku, ze kterého jsou obviněni migranti ze Střední Asie, uvedla ve středu agentura Reuters a dodala, že útok ještě více vyostřil panující nálady v Rusku proti přistěhovalcům, a to zejména vůči migrantům za prací z převážně muslimských středoasijských zemí.

Biškek/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova koncertní sín v Krasnogosku u Moskvy po pátečím útoku

Budova koncertní sín v Krasnogosku u Moskvy po pátečím útoku | Zdroj: Profimedia, AFP, STRINGER

Moskevský soud v úterý uvalil vazbu na muže narozeného v Kyrgyzstánu, který podle vyšetřovatelů pronajal byt čtyřem mužům tádžického původu, kteří jsou podezřelí, že útok v Krasnogorsku u Moskvy spáchali. Ti a tři další podezřelí tádžického původu, kteří předpokládaným pachatelům prodali auto použité při úniku z místa činu, jsou rovněž ve vyšetřovací vazbě.

Málo trénovaní na tak smrtonosný útok, myslí si odborník o útočnících z Krasnogorsku

Číst článek

K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která také zveřejnila záběry z události. Útok si vyžádal 139 obětí, dalších 182 lidí utrpělo zranění. Na sociální síti se mezitím objevila videa a snímky svědčící o mučení podezřelých. Kreml se k tomu odmítl vyjádřit, mnoho ruských politiků ale příslušníky bezpečnostních sil zapojené do zatýkání pochválilo, poznamenal Reuters.

Agentura připomněla, že v Rusku si vydělávají na živobytí statisíce lidí z Tádžikistánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Někteří již uvedli, že se jejich situace ztížila. Například někteří cestující odmítají nastoupit do taxíků s tádžickými řidiči.

V doporučení ministerstvo zahraničí Kyrgyzstánu vyzvalo občany, aby se do Ruska vydali jen ve skutečně nutných případech. A měli by se ujistit, že mají u sebe vždy všechny požadované doklady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme