Do Ruska přijeli jednat představitelé palestinského Hamasu

V Moskvě jedná delegace palestinského radikálního hnutí Hamas, které vyhrálo lednové parlamentní volby v palestinské autonomii. Do Ruska zástupce Hamasu pozval prezident Putin, který se s Palestinci ale nakonec nesetká. Delegaci přijal na dvě hodiny ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Předpokládá se, že rozhovory potrvají asi tři dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská delegace vedená Chálidem Mišalem (uprostřed) | Zdroj: ČTK

Zástupci palestinského radikálního hnutí Hamas oznámili, že mírové soužití s Izraelem je možné pouze po přerušení okupace palestinských území, a věří, že je v tom svět podpoří. Šéf ruské diplomacie Lavrov dodal, že mu členové delegace slíbili, že veškerá finanční pomoc Palestině nebo Hamasu půjde na řešené sociálních problémů. Hamas zaručí plnou kontrolu výdajů peněz ze zahraničí.

Spojené státy, Evropská unie a především Izrael považují Hamas za teroristické hnutí. Rusko toto označení ale odmítá. Právě proto chce Hamas od Moskvy získat podporu k vytvoření nového palestinského kabinetu. Vyzvalo Rusko, aby sehrálo v blízkovýchodním konfliktu zásadní roli zprostředkovatele.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nebude na Hamas během rozhovorů a dalších kontaktů tlačit, ale připomene mu, že má dodržovat mírový plán nazvaný cestovní mapa a všechny předem podepsané dohody s Izraelem.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme