Do Saúdské Arábie už dorazilo přes 1,5 milionu cizinců na pouť do Mekky

Do Saúdské Arábie už dorazilo ze zahraničí přes 1,5 milionu lidí, aby se tam zúčastnili velké poutě do Mekky. Ta začne v sobotu 14. června a místní úřady očekávají, že na ni dorazí více muslimských poutníků než loni, kdy to bylo přes 1,8 milionu. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejposvátnější místo islámu - Ka'ba se nachází ve městě Mekka, uprostřed Velké mešity v Saudské Arábii.

Nejposvátnější místo islámu - Ka'ba se nachází ve městě Mekka, uprostřed Velké mešity v Saudské Arábii. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Letošní účast na hadždži by se mohla přiblížit počtům před pandemií covidu-19, která v roce 2019 přesáhla 2,4 milionu. Kromě cizinců se poutě do Mekky účastní i statisíce místních. Saúdskoarabské úřady vydávají pro různé země kvóty pro účast, aby mohly lépe zajistit bezpečnost poutníků. Některé země proto pro účast na pouti pořádají loterie.

S muslimskou poutí do Mekky budou poprvé pomáhat i minibusy bez řidiče. Řídí je umělá inteligence

Číst článek

„Takový počet poutníků v omezených prostorách je logistický výkon,“ řekl agentuře AFP odborník na Blízký východ z Princetonské univerzity Bernard Haykel. S bezpečností pomáhá i umělá inteligence, díky níž lze lépe sledovat pohyb poutníků kolem posvátných míst a bezpečnostní služba pak brání nadměrnému počtu lidí v určitých místech.

Opatření úřady zpřísnily po tragické události z roku 2015, kdy na 2400 poutníků zemřelo v tlačenici v údolí Míná, když směřovali k rituálu kamenování Satana. Většina byla ušlapána nebo se udusila.

Letos se hadždž odehrává ve stínu války v Pásmu Gazy, která začala loni 7. října teroristickým útokem palestinského radikálně islamistického hnutí Hamás na Izrael. Do Mekky nyní dorazilo také na 4200 Palestinců z Izraelem okupovaného Západního břehu, uvedly podle AP palestinské úřady. Podle AFP saúdskoarabské úřady tento týden oznámily, že do Mekky umožnily vstup i asi 1000 příbuzných obětí války v Pásmu Gazy.

„Modlíme se za Palestinu, aby byla svobodná a aby Palestinci mohli žít v míru, a ne neustále ve válce,“ citovala AP alžírského poutníka v Mekce. Saúdskoarabské úřady nicméně upozornily, že nebudou tolerovat „žádnou politickou aktivitu“.

Saúdská Arábie v posledních několika letech jednala s Izraelem o normalizaci vztahů. Po vypuknutí války v Gaze rozhovory přerušila. O normalizaci vztahů se snaží Spojené státy, Rijád to podmiňuje vytvořením palestinského státu.

Normálně do Mekky míří miliony poutníků. Letos je kvóta jenom 60 tisíc lidí, říká expert na Blízký východ

Číst článek

Už před zahájením pouti, jejíž datum stanovuje Saúdská Arábie, provedly davy poutníků rituální obcházení svatyně Kaaba, která je součástí Velké mešity v Mekce a k níž se jako k nejposvátnějšímu místu islámu muslimové po celém světě obracejí při každodenních modlitbách. Mnozí z poutníků nesli deštníky, jimiž se chránili proti slunci. V Mekce panují tento týden teploty přes čtyřicet stupňů Celsia.

Pouť do Mekky, která je symbolickým napodobením posledního putování proroka Mohameda, je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, pokud mu to zdraví dovolí. Miliony muslimů vykonávají velkou pouť (hadždž), která se koná každý rok v daném termínu, nebo malou pouť (umra), kterou lze podniknout ve zbytku roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme