Do školy za zvuku sirén. V Sýrii začal navzdory válce nový školní rok

V Sýrii začal školní rok. I přes pokračující konflikt tak do školních lavic usedly čtyři miliony žáků a studentů. V zemi přitom dál zuří boje, navíc většinu území ovládají islamisté, zejména z hnutí Islámský stát nebo ze syrské Al-Káidy, tedy Fronty an-Nusrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na školním dvoře je opět slyšet smích | Foto: Robert Mikoláš

Školy se otevřely hlavně na území pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada. Islamisté sice ovládají většinu Sýrie, ale jde většinou o řídce osídlené či pouštní oblasti, největší města dále ovládají jednotky věrné Asadovi.

Školní výuka tak začala jak v metropoli Damašku, tak i v přímořské provincii Latákie nebo v Homsu. Například v hlavním městě ale cestu dětí do školy doprovázejí i zvuky poplašných sirén nebo exploze či střelba. Damašek tím ale chce ukázat, že i přes pokračující boje stát alespoň někde funguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O začátku nového školního roku v Sýrii informoval Robert Mikoláš

Kvůli pokračujícímu brutálnímu konfliktu utekly z domovů miliony Syřanů, a to nejen do sousedních zemí, ale také uvnitř Sýrie, do měst ovládaných režimem Bašára Asada. A jejich děti mohou navštěvovat školy prakticky kdekoli.

Například lidé z provincie Idlíb, kterou až na dvě vesnice kontrolují islamisté z Fronty an-Nusrá a dalších extremistických organizací, odešli do pobřežní Latakie a tam také tito žáci a studenti usedli do školních lavic.

Podobné je to i v metropoli Damašku, kde radikálové kontrolují některá předměstí a armáda je bombarduje. Ostatně podobná byla i situace před rokem.

"Připravujeme pro děti spoustu akcí a různé programy, abychom zase rozjasnili jejich tváře, aby se zase začaly smát," uvedla jedna z učitelek základní školy z Damašku.

Návrat do škol znamená pro syrské děti návrat do normálního života | Foto: Robert Mikoláš

Jinak se kromě základních, středních a vysokých škol, státních i soukromých otevřely i mateřské školy.

"Otevřeli jsme i v této těžké situaci a místo nabízíme všem dětem, co v místě bydliště nemohou do školy chodit, ať už je zničená, nebo se tam bojuje," uvedl pro Radiožurnál ředitel jedné ze škol v hlavním městě.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme